Poniedziałek, 18 stycznia 2021

imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

RSS

Epidemia koronawirusa:

Bezrobotni z Internetem

26.02.2003 00:00
Wspomaganie procesu likwidacji bezrobocia jest celem Gminnego Centrum Informacji, które zostało powołane przez Urząd Miasta. Na jego utworzenie władze Radlina otrzymały dotację w wysokości 75 tys. zł z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To pierwsza taka instytucja na naszym terenie, mieści się przy ul. Solskiego 15 w budynku tzw. Koksownika.
To nowatorska inicjatywa - wyjaśniała podczas uroczystego otwarcia burmistrz Barbara Magiera. Na początku nawet nie bardzo wierzyliśmy, że to się uda zorganizować, ale nasi młodzi pracownicy sobie z tym poradzili. Tutaj będzie można nauczyć się napisać odpowiednie podanie o pracę, posługiwać się komputerem i Internetem. Lokalizacja jest w takim środowisku, gdzie bardzo tego potrzeba. W tej części miasta ludzie znajdują się w trudnej sytuacji.

Dziękuję za zaproszenie na tę uroczystość, jest nas tutaj trzech, gdyż problem bezrobocia jest bardzo ważny - mówił ks. kanonik Alfred Wloka, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Radlinie-Biertułtowach, który dokonał poświęcenia siedziby Centrum. Znajdujemy się między dramaturgią a fascynacją. Z jednej strony ludzie wychodzą na ulice, by upomnieć się o swoje prawa, młodzi ludzie nie wiedzą co ze sobą zrobić - i to jest dramat. Z drugiej strony powstają takie inicjatywy, jak ta. Ten budynek jest wiosną dla Radlina.

Gminne Centrum Informacji jest elementem składowym ministerialnego programu aktywizacji zawodowej absolwentów i będzie się koncentrować głównie na przygotowywaniu młodych ludzi do świadomego i swobodnego poruszania się po rynku pracy. Współpracować będzie z organizacjami pracodawców - Forum Firm Miasta Radlin oraz Cechem Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu, Powiatowym Urzędem Pracy, Wojewódzkim Urzędem Pracy, szkołami oraz innymi instytucjami.

Będziemy się cieszyć, jeśli w wyniku naszej działalności bezrobotnym uda się znaleźć pracę - mówi Dawid Topol, pracownik Centrum. Udzielać będziemy pomocy formalno-prawnej z zakresu poruszania się po rynku pracy, informacji o potencjalnych miejscach pracy w danym zawodzie. Pomocny w poszukiwaniu pracy ma być Internet, z którego bezrobotni będą mogli korzystać za darmo.

Gminne Centrum Informacji będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30. Jego zadaniem jest zapewnienie mieszkańcom wszechstronnej wiedzy na temat rynku pracy, szkoleń, podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej, stworzenie bazy danych o osobach bezrobotnych, absolwentach i pracodawcach, organizacja kursów i szkoleń podnoszących kwalifikacje oraz targów pracy na terenie Radlina.

(jak)
  • Numer: 9 (161)
  • Data wydania: 26.02.03