Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Łączy ich radość

26.02.2003 00:00
Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z Raciborza przystąpiło do realizacji przedsięwzięcia pt. „Łączy nas nie tylko niepełnosprawność” dofinansowanego przez Unię Europejską w ramach Funduszu Małych Projektów.
„Łączy nas nie tylko niepełnosprawność” to przedsięwzięcie całoroczne, przygotowane z okazji przypadającego obecnie Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych, którego głównym celem jest nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń pomiędzy placówkami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi działającymi na terenie Euroregionu „Silesia”, obejmującym m.in. pogranicze raciborsko-opawskie. Jego realizacji kosztuje 30 tys. euro. Unia Europejska, w ramach Funduszu Małych Projektów Phare CBC, dała 75 proc. tej kwoty. Wniosek udało się przeforsować dzięki Stowarzyszeniu Gmin Dorzecza Górnej Odry w Raciborzu.

Jak powiedział nam Michał Lorenc, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy CRON Racibórz, w ciągu całego roku planuje się organizację wspólnych zajęć z podopiecznymi partnerskiego ośrodka Marianum w Opawie, udział Czechów w olimpiadzie dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Raciborzu, wspólne wakacyjne wycieczki po regionie, kilkudniowy plener plastyczny, na którym mają powstać prace z zamysłem pokazania ich później podczas specjalnych wystaw w trakcie Dnia Raciborza w Opawie i Dnia Opawy w Raciborzu oraz w kalendarzu na 2004 r. podsumowującym cykl spotkań w ramach projektu. Przygotowane zostanie także polsko-czeskie przedstawienie sceniczne i - na koniec - bal maskowy w Opawie.

24 lutego w restauracji „Raciborska” miało miejsce uroczyste rozpoczęcie projektu - bal maskowy dla dzieci z CRON Racibórz, Marianum w Opawie oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Tarnowskich Górach. Poprzebierani w wymyślne stroje wszyscy uczestnicy zabawy, w sumie 140 wychowanków i 20 opiekunów, świetnie się bawili. Radości było co niemiara.

Jak powiedziała nam Maria Wiecha, dyrektor CRON Racibórz, współpraca z Czechami rozwija się owocnie już od kilku lat. Teraz postanowiono włożyć ja w ramy unijnego programu i pozyskać środki pomocowe.

(mat)
  • Numer: 9 (161)
  • Data wydania: 26.02.03