Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Gdzie wymienią rury?

26.02.2003 00:00
Prawie 33 km rur wodociągowych zamierza w tym roku wymienić wodzisławskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Na ten cel w budżecie firmy przeznaczono 3 mln 350 tys. zł.  Natomiast 2,4  mln zł zaplanowano na inwestycje kanalizacyjne - w tym 2 mln zł zostanie przeznaczone na modernizację i rozbudowę oczyszczalni Karkoszka. W tym roku zostanie też wymienione 700 m kanalizacji na os. 1 Maja w Wodzisławiu-Wilchwach.
Na początku października ubiegłego roku został uchwalony wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych na lata 2003-2006. Taki dokument mają obowiązek opracować i przedstawić Międzygminnemu Związkowi Wodociągów i Kanalizacji lub władzom gminy wszystkie podmioty zajmujące się dostarczaniem wody. Z tego wieloletniego planu wynika tegoroczny plan modernizacji wodociągów i kanalizacji opracowany przez PWiK.

Obejmuje on wymianę rur stalowych na rury z tworzywa sztucznego, których żywotność jest dłuższa i są one odporne na działanie szkód górniczych i osadzanie się kamienia - mówi Jerzy Cichy, wiceprezes wodzisławskiego PWiK. Eliminujemy w ten sposób zanieczyszczanie wody występujące w rurach stalowych i żeliwnych. Kontynuowanie modernizacji sieci jest konieczne, aby zapewnić ciągłość dostaw wody o odpowiednim ciśnieniu i dobrej jakości. W ten sposób spełniamy obowiązek przedsiębiorstwa wobec odbiorców wody. Modernizacją zostaną objęte sieci wodociągowe znajdujące się na terenie wszystkich gmin należących do Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji.

W Wodzisławiu wykonany zostanie drugi etap modernizacji sieci na osiedlach domków jednorodzinnych przy ulicach Pszowskiej i Kopernika. Wymieniane będą wodociągi na ul. Wyszyńskiego, 26 Marca (od Jana
Pawła II do Tysiąclecia) i ul. Piastowskiej. W Rydułtowach modernizacja obejmie ul. Bohaterów Warszawy z przyległymi uliczkami oraz Pietrzkowicką i Piecowską w Radoszowach. Przewidziano wykonanie drugiego etapu wymiany sieci na ul. Głożyńskiej i Rydułtowskiej oraz Mariackiej i Hubalczyków. W Pszowie przeprowadzone zostaną prace na ul. Niepodległości, Astronautów i Rejtana, w Gorzycach - na ul. Raciborskiej i Średniej, w Marklowicach - na Jabłoniowej, Wiśniowej, Kilińskiego i Krakusa, W Mszanie - na Skrzyszowskiej, Połomi - Centralnej i Szkolnej a w Godowie - Powstańców.

Plan jest bardzo ambitny - wyjaśnia wiceprezes Cichy. Od kilku lat systematycznie staramy się w miarę posiadanych środków wymieniać jak najwięcej rurociągów. Przynosi to efekt - mniejszą liczbę awarii - obecnie mamy ich około 600 w ciągu roku. Współ-czynnik tzw. uszkadzalności wynosi 0,5 na 1 km sieci i jest co najmniej zadowalający. Inne firmy wodociągowe w okolicy nie wymieniają tyle rurociągów co my, są takie w których współ-czynnik uszkadzalności wynosi od 2 do 5 awarii na kilometr sieci w ciągu roku. Przedstawione plany modernizacyjne wymagają akceptacji zgromadzenia Międzygminnego Związku Wodociągów i Kanalizacji. Moglibyśmy wymienić jeszcze więcej sieci wodociągowej, ale nadal wielkim obciążeniem jest tzw. podatek rurowy. W ubiegłym roku z tego tytułu spółka musiała zapłacić około 2,4 mln zł, w tym roku będzie to 2,6 mln zł.

(jak)
  • Numer: 9 (161)
  • Data wydania: 26.02.03