Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Otwarci na integrację

12.02.2003 00:00
Towarzystwo Miłośników Ryduł-tów przygotowuje wniosek o dotacje z Unii Europejskiej na zagospodarowanie Machnikowca - terenu rekreacyjnego w pobliżu krytej pływalni. Zakłada przeprowadzenie remontu tamtejszych obiektów oraz wyczyszczenie stawu.
To już kolejny projekt opracowany przez TMR, który miał-by być dofinansowany z UE.W ubiegłym roku opracowano projekt „Mamy fundament - będzie dom”. Zorganizowano kilka imprez o tematyce europejskiej, w wydawanej przez Towarzystwo gazecie „Kluka” ukazywał się dodatek o UE. Przeprowadzono ankietę wśród mieszkańców: Rydułtów, Radlina, Pszowa, Gaszowic, Krzyżkowic i Niewiadomia, która miała pokazać, jakie jest ich nastawienie do integracji. Ponad 20 ankieterów pytało ludzi na ulicach oraz w domach. Zadawano im m.in. pytania o to, czy potrzebują większej liczby informacji na temat UE oraz czy Rydułtowy zyskały na pomocy.

Wiele starszych osób nie zgadzało się na udzielanie odpowiedzi, wykazując dużą nieufność. Młodzież natomiast odpowiadała chętnie. Bardzo zróżnicowane opinie na temat integracji z UE prezentowali studenci - obok entuzjastów sporo było eurosceptyków. Młodych interesowała głównie możliwość pracy  w krajach zachodnich. Uczniowie szkół średnich i gimnazjów są bardzo pozytywnie nastawieni do UE.

W ramach projektu Towarzystwo zorganizowało wystawę fotograficzną oraz konkurs plastyczny. W „Kluce” prezentowano wypowiedzi lokalnych liderów na temat integracji z Unią. Przy okazji Dni Rydułtów zorganizowano imprezę pod hasłem - „80 lat w Polsce - 10 lat otwarcia na Europę”. Odbyło się też spotkanie szkolnych klubów europejskich.

Jeden z dodatków europejskich nosił nazwę „Europejczyk trzeciego wieku”, zamierzamy kontynuować działania w tym kierunku - mówi Henryk Machnik, prezes TMR. Chcemy przekonywać starsze osoby do integracji z Unią. Kolejny projekt będzie dotyczył zagospodarowania Machnikowca. Konieczne jest wyczyszczenie i ponowne zarybienie stawu, gdyż na dnie zalega gruba warstwa mułu. Miasta na to nie stać, gdyż takie prace są bardzo kosztowne. Chodzi nam o to, żeby Machnikowiec służył rekreacji mieszkańców Rydułtów, tak jak to było kiedyś.

Towarzystwo korzysta z funduszy europejskich za pośrednictwem brytyjskiej fundacji „Wspólnota” oraz Centrum Inicjatyw Społecznych w Rybniku.

(jak)
  • Numer: 7 (159)
  • Data wydania: 12.02.03