Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Budżet uchwalony

12.02.2003 00:00
Na ostatniej sesji najważniejszą uchwałą było głosowanie nad przyjęciem budżetu miasta na 2003 r.
Akceptując podstawowe kierunki poprzedniego Zarządu należało wprowadzić zmiany zgodne z wytycznymi ministerstwa finansów, a także wprowadzić korekty w planach dochodów i wydatkach - powiedział burmistrz Ryszard Zapał, następnie przedstawił radnym budżet na 2003 r. Dodatkowo głosowano wnioski wniesione przez Komisję Rozwoju Miasta, Planowania i Budżetu. Przyznano dotację w wysokości 5 tys. zł dla Stowarzyszenia Praworządność i Rozwój. Emocje wzbudził wniosek o wprowadzenie do budżetu zadania o modernizacji pomieszczeń na II piętrze Hotelu Miejskiego w wysokości 10 tys. zł.  To są obiekty miejskie i my musimy o nie dbać - stwierdził wiceprzewodniczący RM Stanisław Lorek. Nie kwestionuję zasadności, ale czy z pomocy społecznej zabierać na hotel? - stwierdził burmistrz. Ostatecznie przegłosowano jednak zabranie na ten cel 10 tys. z działu usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych. Przeszedł również wniosek by o 50 tys. zł zwiększyć wydatki na Gimnazjum a zmniejszyć wydatki przeznaczone na plan zagospodarowania przestrzennego. Dodatkowo przegłosowano wniosek by zdjąć z działu płace w administracji 110 tys. zł , w tym 50 tys. na dział gospodarki gruntami (remont budynku komunalnego na ul. Ks. Skwary) oraz 60 tys. zł na gospodarkę ściekową (budowa kanalizacji). Wniosek ten wywołał dyskusję. Gdyby nie kontekst sprawy nie komentowałbym tego. Jednak w tym dziale nie ruszaliśmy nic, to jest projekt przygotowany przez poprzedni zarząd. Nie przypominam sobie, by takie oszczędności były robione w tym dziale za poprzednich kadencji. Odbieram to jako złośliwość w stosunku do pracowników Urzędu - skomentował burmistrz. Gdyby pan wziął trzykrotną pensję to i tak zostanie - odparł S. Lorek. Trzeba w budynku zapewnić środki na wymianę okien - dodał Ignacy Basztoń. Ja jestem tylko obrońcą waszego projektu - skwitował burmistrz, czemu ta troska nie była w nim wyrażona? Wniosek przeszedł.

W budżecie przeznaczono m.in. środki na budowę oraz remont nawierzchni dróg i chodników, w całości na transport i łączność ponad 70 tys. zł , remont pawilonu przy dworcu autobusowym - 25 tys. zł, wymianę stolarki okiennej w SP 1 - 10 tys. zł, w SP 2 - 20 tys. zł, w gimnazjum 50 tys. zł, wymianę krzeseł i podłogi na widowni w Miejskim Ośrodku Kultury - 80 tys. zł, remont dachu w MOK-u - 6 tys. zł.

Budżet uchwalono 10 głosami za, 3 osoby wstrzymały się.

To jedna z najważniejszych uchwał. Dziękuję, że budżet został uchwalony. Przyjmuję kształt budżetu uchwalony na sesji, ale nie ukrywam, że niektórymi wnioskami nie tylko ja zostałem zaskoczony. Budżet jest trudny, będę się starał go realizować. Z niektórymi wnioskami się nie zgadzam a będę je musiał realizować. W tych punktach chcę podzielić się przynajmniej odpowiedzialnością moralną - stwierdził na koniec burmistrz Ryszard Zapał.

(amk)
  • Numer: 7 (159)
  • Data wydania: 12.02.03