Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Obligacje na inwestycje

12.02.2003 00:00
Radlin jest pierwszą gminą naszego powiatu, który wyemituje obligacje komunalne. Uchwałę w tej sprawie Rada Miejska podjęła podczas swej styczniowej sesji.
Już w zeszłym roku, podczas poprzedniej kadencji, przedstawiono radnym ten pomysł. W jego realizację zaangażował się były wiceburmistrz Mirosław Chłodek. Tłumaczył on, że jest to korzystniejsza dla miasta forma kredytowania inwestycji. Władze samorządowe mają całkowitą swobodę decyzji o przeznaczeniu pozyskanych pieniędzy. Kredytów banki udzielają natomiast na ściśle określony cel. Po kilkumiesięcznych przygotowaniach postanowiono przystąpić do emisji obligacji - zajmie się tym wyspecjalizowana firma.

Uchwała Rady Miejskiej przewiduje pozyskanie w ten sposób 4,1 mln zł. Pieniądze zostaną wykorzystane na wydatki związane z inwestycjami - budową i modernizacją dróg i chodników, infrastruktury komunalnej, mieszkań, obiektów oświatowych i sportowo-rekreacyjnych. Jedna obligacja będzie kosztować 100 tys. zł a oferta zakupu zostanie skierowana do ograniczonej liczby inwestorów - mogą to być banki czy też fundusze ubezpieczeniowe. Obligacje będą emitowane w 2003 r. w pięciu seriach, których data wykupu będzie przypadać w kolejnych latach - od 2- do 6-letnich.

Podczas sesji wyrażano obiekcje co do takiego zadłużania miasta. Szczególnie chodziło o kwotę, sugerowano, by była ona mniejsza. Skarbnik Kornelia Praszelik tłumaczyła, że jeśli to nie będzie konieczne to można ostatniej serii obligacji nie emitować. Za uchwałą opowiedziało się 12 radnych - jeden był przeciw. Nie głosował Paweł Rduch na co mu zwrócono uwagę.

Nie jestem przekonany ani na tak, ani na nie - tłumaczył.

To się wstrzymaj - poradzili mu koledzy.

Jest jeszcze, czwarta możliwość - nie głosować - odparł radny Rduch.

(jak)
  • Numer: 7 (159)
  • Data wydania: 12.02.03