Niedziela, 24 stycznia 2021

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Paliwowy oszust

12.02.2003 00:00
Jeden z wodzisławskich przedsiębiorców został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową o dodawanie do oleju napędowego dodatków pogarszających jego jakość i powodujących nawet zagrożenie dla życia lub zdrowia użytkowników. Wraz z nim odpowiada za to kierownik stacji paliwowej.Proceder został wykryty w sierpniu 1999 r., gdy jeden z mieszkańców Turzy doznał obrażeń ciała w wyniku eksplozji takiego paliwa. Poszkodowany miał oparzenia głowy, twarzy i szyi. Jak się okazało do oleju napędowego dodawano nafty świetlnej i sprzedawano go jako pełnowartościowe paliwo do silników wysokoobrotowych. Paliwo oczywiście nie odpowiadało obowiązującym normom i stanowiło niebezpieczeństwo dla jego użytkowników.
Aktem oskarżenia objęto również dwie inne osoby, które były odpowiedzialne za kontrolę jakości produkowanej przez wodzisławską firmę benzyny - etyliny 94 oraz benzyny uniwersalnej 95. Oskarżeni byli uprawnieni do wystawiania certyfikatów jakości paliw. W celu osiągnięcia korzyści majątkowej poświadczali nieprawdę w atestach paliwa wpisując dane dotyczące jakości i parametrów wyprodukowanych benzyn niezgodne z rzeczywistością. W trakcie śledztwa ustalono, że paliwa były celowo fał-szowane. W pobranych próbkach biegli stwierdzili obecność kilkuprocentową frakcji lekkich węglowodorów - typu benzyny lakierniczej czy rozpuszczalników benzynowych oraz około 25-30% zawartości frakcji węglowodorów ciężkich - oleju napędowego do silników średnio- i wolnoobrotowych.

Z opinii biegłych wynika, że sprzedaż fałszowanego oleju napędowego do silników dieslowych stanowić mogło bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia użytkowników za względu na znacznie podwyższone możliwości zapalenia się par takiego paliwa. Ponadto paliwo mogło być bezpośrednią przyczyną uszkodzeń elementów silnika. Używanie tak spreparowanego oleju napędowego mogło doprowadzić nawet do zatarcia i unieruchomienia silnika. Znaczna ilość substancji wytworzonych przy spalaniu takiego paliwa mogła być przyczyną całkowitego uszkodzenia układu wtryskowego.

Z akt śledztwa do osobnego postępowania wyłączono materiały dotyczące posłużenia się podrobionymi fakturami przy rejestracji samochodu ciężarowego marki Volvo oraz w sprawie narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego i VAT z tytułu sprzedaży oleju opałowego jako oleju napędowego.

(jak)
  • Numer: 7 (159)
  • Data wydania: 12.02.03