Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

list go redakcji

16.10.2002 00:00
Mieszkamy na terenie Niewiadomia, ale należymy do parafii św. Jacka w Radoszowach. Śledzimy bacznie sprawę likwidacji prawie stuletniej Szkoły Podstawowej w Niewiadomiu oraz wiekowej kapliczki na ulicy Radoszowskiej. Boli nas fakt niszczenia obiektów, które bardzo dobrze nam służyły.

O szkołę podstawową zaciekle walczyli i nadal walczą rodzice oraz społeczeństwo, natomiast losy kapliczki wartej zachowania dla potomnych, ze względu na ciekawą i cenną architekturę, wydają się być obojętne dla ludzi tam mieszkających (...)

Argumentowanie likwidacji kapliczki jej niewłaściwym usytuowaniem oraz złym stanem technicznym nie jest z pewnością najważniejszym powodem takiej decyzji, ponieważ można znaleźć rozwiązania alternatywne.

Podobnie było ze sprawą Szkoły Podstawowej w Niewiadomiu, gdzie również nie przedstawiono dostatecznych argumentów przemawiających za jej likwidacją, a wystarczyło trochę dobrej woli, by szkoła, którą kształtowały pokolenia nadal służyła dzieciom z Niewiadomia i Radoszów. Usytuowanie kapliczki przy skrzyżowaniu ulicy Radoszowskiej i Obywatelskiej nie było przypadkowe, gdyż podobną lokalizację mają też inne przydrożne kapliczki na przykład na skrzyżowaniu ulicy Racławickiej i Sportowej pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, która odrestaurowana została dzięki pracy i staraniom wielu parafian.

Szkoda, że taki los spotkał kapliczkę, która z powodu obojętności władz i społeczności Radoszów zniknie z krajobrazu, kosztem poszerzonej w tym miejscu drogi.

Pomimo, że uczyliśmy się ze starych książek i pisaliśmy na tabulkach rysikami, wyrośliśmy na wykształconych ludzi ceniących dorobek naszych dziadków i wartości, które nam przekazali. W mojej pamięci na zawsze pozostaną wymagający i czasem bardzo surowi nauczyciele, którzy potrafili nas nauczyć szacunku do siebie, do bliźnich i wartości.

Więzi, które powstały między uczniami oraz nauczycielami w Szkole Podstawowej nr 23 w Niewiadomiu są do dziś i owocują w postaci spotkań i zjazdów koleżeńskich (...).

Na pewno nie będą miały szansy na takie spotkanie po latach dzieci z niewiadomskiej podstawówki, które porozrzucano po różnych szkołach niszcząc więź, która ich łączyła (...).

Znajdująca się na granicy dwóch gmin Rybnika i Rydułtów Szkoła Podstawowa nr 23 w Niewiadomiu zlikwidowana została podstępnie, na zasadzie fałszywych danych statystycznych, nieuwzględnienie dzieci z Radoszów (około 100), uczęszczających do szkoły w Niewiadomiu bez konsultacji z rodzicami i bez powiadomienia ich o zmianie obwodów szkół, powodując przez to sztuczny niż demograficzny - co było głównym argumentem jej likwidacji.

W obecnych czasach nie liczą się odczucia poszczególnych ludzi, istotne wartości, bo wszystko podporządkowane zostało pieniądzowi. Pogoń za dobrami materialnymi zdominowała wszystkie dziedziny życia, nawet te, które służyć mają umocnieniu wartości duchowych i moralnych człowieka (...).

Babcia Maria oraz czytelniczka Waszej gazety (nazwisko i imię do wiadomości redakcji).

  • Numer: 42 (162)
  • Data wydania: 16.10.02