Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

imieniny: Bolesława, Juliana, Jana

RSS

Maraton gwary

16.10.2002 00:00
Gawędziarze, śpiewacy ludowi, kapele i Zespoły Pieśni i Tańca z całej Polski, a nawet spoza jej granic, zagoszczą na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w dniach 18 - 19 października.

Już po raz XXII odbędą się „WODZISŁAWSKIE SPOTKANIA Z FOLKLOREM”. Impreza ta jest okazją, by bliżej przyjrzeć się zespołom ludowym z różnych regionów, poznać ich obyczaje, mowę i stroje. Wodzisławskie spotkania z folklorem mają  już swoją długą tradycję i z roku na rok stają się imprezą coraz bardziej prestiżową. Już w zeszłym roku jury zauważyło, że grupy coraz staranniej przygotowują się do występów, ich stroje to nie „cepelia”, ale oryginalne stroje ludowe, najczęściej wyszperane w szafach najstarszych mieszkańców okolic. Jury zwraca także uwagę na: dobór repertuaru, kompozycje, wartości językowe i muzyczne oraz zgodność z ludową konwencją i sposobem adaptacji. Ci, którzy przyjdą, choć będą w jednym miejscu, to poznają najciekawsze zakątki naszego kraju i sąsiadów zza granicy.

Uczestnicy „Wodzisławskich Spotkań z Folklorem” to twórcy indywidualni oraz grupy folklorystyczne. Regulamin tradycyjnie dopuszcza różnorodne formy prezentacji wybranej tematyki. Mogą to być gawędy, wspomnienia, obrazki tematyczne, przyśpiewki, tańce, scenki humorystyczne, pokazy obrzędów ludowych oraz muzyka instrumentalna. Taka różnorodność pozycji sprawia, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Uczestnicy będą oceniani w kategoriach wiekowych: dzieci, młodzież oraz dorośli. Dzieci i młodzież prezentować będą swoje programy ludowe w piątek 18 października, w godzinach dopołudniowych na „Szkolnej Estradzie Folklorystycznej”. W następnym dniu na scenę wkroczą dorośli. Jury wybierze najlepszych artystów ludowych, którzy zaprezentują się na Galowym Koncercie Laureatów 9 listopada.

(bmp)

  • Numer: 42 (162)
  • Data wydania: 16.10.02