Niedziela, 18 sierpnia 2019

imieniny: Heleny, Bronisława, Ilony

RSS

Ratownictwo wodne bez tajemnic

16.10.2002 00:00
W Radlinie została powołana drużyna ratownictwa wodnego. W jej skład wchodzi młodzież, która przeszła trening pływacki w Zespole Szkół Sportowych.

Radliński ZSS co roku plasuje się w czołówce najlepszych szkół sportowych województwa śląskiego. Uczniowie odnoszą znaczące sukcesy na Śląsku i w kraju zdobywając wiele medali. A jedną z wiodących dyscyplin jest pływanie. Kariera sportowa dzieci rozpoczyna się od II klasy szkoły podstawowej nauką pływania i kontynuowana jest do zakończenia gimnazjum. Najlepsi zawodnicy trafiają potem do Szkół Mistrzostwa Sportowego oraz Akademii Wychowania Fizycznego. Selekcja w sporcie wyczynowym powoduje, że w czołówce pozostają tylko najbardziej uzdolnieni pływacy - inni kończą karierę. Jednak kilka lat treningu sportowego robi swoje. Aby nie zmarnować potencjału tych nieprzeciętnych umiejętności pływackich młodzieży zrodził się pomysł kontynuowania przygody z wodą w formie ratownictwa wodnego. Z inicjatywą taką wyszli trenerzy pływania i nauczyciele ZSS w Radlinie Witold Swoboda i Agata Ciszewska. Nawiązali oni współpracę z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Wodzisławiu i jego prezesem Zdzisławem Brochockim. Witold Swoboda, który posiada uprawnienia instruktorskie uczestniczy w wielu sympozjach, kursach i konferencjach na temat ratownictwa i zdobytą wiedzą dzieli się z młodzieżą.

Młodzież z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem uczestniczy w zajęciach z ratownictwa - mówi Witold Swoboda. Potwierdza to ilość zdobytych uprawnień. Jest to przecież bardzo pożyteczna działalność, której przyświeca idea niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Powołanie grupy ratowniczej w Radlinie spotkało się z akceptacją rodziców oraz dyrekcji szkoły. Został zatwierdzony program autorski nauki pływania w gimnazjum sportowym, obejmujący trening wyczynowy z elementami ratownictwa wodnego. Opracowałem go wraz z Agata Ciszewską. Planujemy utworzenie koła ratownictwa wodnego oraz drużyny WOPR przy szkole, które skupiać będą także młodzież opuszczającą naszą szkołę. Działalność obejmować będzie oprócz profilaktyki związanej z pełnieniem dyżurów na basenach i wodach otwartych w czasie sezonu również pokazy ratownicze, starty w zawodach, pogadanki i prelekcje na temat bezpiecznej kąpieli. Młodzi ratownicy będą również pomagać podczas zawodów sportowych, których bardzo dużo odbywa się na radlińskim basenie. Nawiązaliśmy też współpracę ze szkołą w Połomi, gdzie uczy Daniel Gregoszczyk oraz Rydułtowami, gdzie prężnie działa Michał Szłapka. Tam również oprócz zajęć z pływania nauczyciele uczą elementów ratownictwa, a ja ze swej strony służę fachową radą. Organizujemy imprezy ratownicze w ośrodku WOPR w Bukowie w których uczestniczy coraz więcej młodzieży. Niedawno odbyło się tam zakończenie sezonu letniego z udziałem tegorocznych absolwentów.

(jak)

  • Numer: 42 (162)
  • Data wydania: 16.10.02