Niedziela, 12 lipca 2020

imieniny: Jana, Pameli, Weroniki

RSS

Rozmowy z klasą

16.10.2002 00:00
O stacji benzynowej, nowej pływalni, a także dokonaniach minionej już kadencji, przedstawiciele samorządu uczniowskiego SP nr 1, rozmawiali z radnymi.

Spotkanie odbyło się na prośbę uczniów, którzy przystąpili do ogólnopolskiej akcji ogłoszonej przez „Gazetę Wyborczą” - „Szkoła z klasą”. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie z SP 1 realizują projekt „Nasza mała i wielka ojczyzna”, a wizyta w Urzędzie Gminy była pierwszym jego punktem. Oprócz tego, zamierzają spotkać się z nowo wybraną radą, a także przygotować szereg imprez tematycznie związanych z projektem. Zorganizowany zostanie m.in. coroczny „Przegląd dziecięcej twórczości artystycznej” oraz konkurs plastyczny i literacki. Całość zostanie natomiast zebrana i wydana w formie prezentacji komputerowej.

W sali obrad naprzeciw kilkunastu radnych zasiedli uczniowie samorządu szkolnego. Choć początkowo czuli respekt do włodarzy gminy i skrępowani nieśmiało wyciągali ręce, po przygotowane dla nich słodycze, to po chwili zadawali radnym konkretne i nie zawsze łatwe pytania. Jeden z uczniów chciał się dowiedzieć, co radni myślą o bezpośrednim wyborze wójta i czy są zadowoleni ze swoich dotychczasowych osiągnięć. Młodzi „samorządowcy” poszli też nieco dalej i zapytali, ile czasu radny spędza na wykonywanie swoich obowiązków związanych z tą funkcją i czy poza tym podejmuje inne prace. Usłyszeli, że radni są zadowoleni ze swoich dokonań, a swoją funkcję sprawują nie tylko na sesjach ale przez cały dzień, bowiem po to zostali wybrani. Uczniowie poruszyli znacznie więcej poważnych problemów. Nurtowała ich sprawa stacji benzynowej, która ich zdaniem powinna pojawić się w Marklowicach. Zapytali również, czy w gminie istnieją plany wybudowania krytej pływalni. Jak się okazuje teren pod stację jest już przygotowany (Marklowice Górne obok Zameczka), jednak nie znaleziono jeszcze inwestora. Natomiast wybudowanie krytej pływalni znajduje się w dalszych planach i na razie nie można mówić o konkretach. Pojawiła się koncepcja budowy basenów termalnych z wykorzystaniem ciepła pozyskanego z metanu, a że dostęp do tego gazu jest dla gminy utrudniony to pomysł tkwi ciągle w martwym punkcie.

Wiesława Szlachta, wicedyrektor - SP 1 w Marklowicach
„Uczniowie, choć początkowo się krępowali to byli bardzo zadowoleni ze spotkania. Dopiero po powrocie do szkoły zauważyłam, że było to dla nich ciekawe doświadczenie. Pytania przygotowywał samorząd uczniowski, a nauczyciele pomagali jedynie w ich sformułowaniu. W ramach programu „Szkoła z klasą” realizujemy również projekt „Szkoła bez nałogów”. W tym przypadku przeprowadzone zostaną ankiety i diagnozy, a uczniowie wspólnie stworzą deklarację dotyczącą właśnie nałogów. W SP 1 już wcześniej podjęto tego typu działania, bowiem funkcjonuje tutaj „Młodzieżowe centrum sportu, zabaw i promocji stylu życia bez nałogów”.

(raj)

  • Numer: 42 (162)
  • Data wydania: 16.10.02