Wtorek, 15 października 2019

imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana

RSS

Koncert na domek

16.10.2002 00:00
Rodzina Wichlińskich z Gdańska-Oruni, która straciła dach nad głową w wyniku ubiegłorocznej powodzi, zamieszka w domku budowanym w Gorzyczkach przez Stowarzyszenie „Serce przy sercu”. Jednak do ukończenia tej budowy potrzeba jeszcze wsparcia sponsorów. Aby pozyskać niezbędną pomoc Stowarzyszenie zorganizowało w czyżowickim „Pikniku Country” koncert charytatywny.

Dla zaproszonych gości zagrał na gitarze Aleksander Maceradi a muzyczne małżeństwo Buglów wykonało znane utwory muzyki klasycznej. Przygotowano ucztę nie tylko dla ducha, ale również dla ciała a serwowane potrawy wszystkim smakowały. Dobra zabawa trwała do późnych godzin.

Zebrane datki zostaną przeznaczone na wykończenie domku dla powodzian. Budynek jest już zamknięty, zamontowano okna, są też kaloryfery, ale nie ma pieca. Instalacja została wykonana, ale ktoś ją już zdążył skraść.

Potrzebna jest armatura łazienkowa, drzwi wewnętrzne, do wykonania jest kanalizacja i szambo - mówi Teresa Lasota, prezes Stowarzyszenia „Serce przy sercu”. Obiecano nam panele podłogowe, konieczna jest pomoc przy pracach wykończeniowych. Liczę, że udzielą jej  zaprzyjaźnione firmy budowlane, które skończą prowadzone obecnie roboty.

Rodzina Wichlińskich już od lipca mieszka w Turzy  Śląskiej. Jedna z rodzin udostępniła im niezamieszkały dom i tam czekają na ukończenie budynku w Gorzyczkach. Józef Wichliński przyjechał z Gdańska na Śląsk już na przełomie maja i czerwca, by pomagać w budowie tego domu. Obecnie pracuje w firmie „Teneco” w Rybniku.

Stowarzyszenie „Serce przy sercu” powstało w zeszłym roku w Turzy Śląskiej. Jego członkowie postanowili pomóc ubiegłorocznym powodzianom poprzez budowę domu odwdzięczając się w ten sposób za wsparcie otrzymane po powodzi w 1997 r. Władze gminy nieodpłatnie przekazały działkę budowlaną w Gorzyczkach, uzyskano też wsparcie w postaci materiałów budowlanych oraz pieniędzy od wielu firm. Pomogła m.in. Fundacja „Atlas” z Gdańska, która cztery lata temu wybudowała dwa domki dla powodzian na terenie gminy Gorzyce. Właśnie ta fundacja zasugerowała zaproszenie do zamieszkania w budowanym domku rodziny z Gdańska. Wskazano rodzinę Wichlińskich z Oruni, która podczas powodzi straciła cały swój dobytek. Mieszkała w przerobionym budynku gospodarczym i nie otrzymała żadnego odszkodowania. Przez rok Wichlińscy mieszkali w hotelu robotniczym i nie mieli żadnych widoków na poprawę swojej sytuacji. Propozycja przeprowadzki na drugi koniec Polski okazała się dla nich wielką szansą.

Podczas koncertu w Czyżowicach przeprowadzono zbiórkę do skarbonki, uzyskano również deklaracje wpłat na konto. Chętni do pomocy mogą również przekazywać pieniądze na wykończenie domku w Gorzyczkach. Stowarzyszenia „Serce przy Sercu” Turza Śl. ma konto w Banku Spół-dzielczym w Gorzycach 84690009-557344-2706, na które można dokonywać wpłat. W sprawie pomocy przy wykończeniu domu można się kontaktować z Teresą Lasotą pod telefonami 4511503 lub 0-609234110.

(jak)

  • Numer: 42 (162)
  • Data wydania: 16.10.02