Czwartek, 22 sierpnia 2019

imieniny: Cezarego, Zygfryda, Marii

RSS

Mniej chacharów

16.10.2002 00:00
Podczas dyskusji na temat przestępczości radni dowiedzieli się, że gmina Lubomia jest jedną z bezpieczniejszych na terenie powiatu wodzisławskiego. Odnotowuje się tutaj tylko około 7 przestępstw na 1000 mieszkańców, podczas gdy w Wodzisławiu wskaźnik ten wynosi 18.

Przestępczość w gminie utrzymuje się na poziomie roku ubiegłego, w porównaniu do innych miejscowości to jest sielanka - mówili przedstawiciele policji.

Tutaj są porządniejsi mieszkańcy, jednym słowem jest mniej chacharów - zauważył jeden z radnych. Jednak przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Seget zastanawiał się, z czego ta sielanka wynika - może odnotowuje się mniej przestępstw, bo nie ma na miejscu posterunku policji. Jak już pisaliśmy punkt przyjęć dzielnicowych w budynku Urzędu Gminy został uruchomiony z początkiem października.
Na terenie obejmowanym przez Komisariat Policji w Gorzycach w ciągu ośmiu miesięcy 2002 r. odnotowano spadek ilości przestępstw, było ich o 91 mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wykrywalność wzrosła z 63,5 % do 79% - komisariat zajmuje pod tym względem 2. miejsce w powiecie - za Pszowem. Na terenie gminy przeprowadzono 47 interwencji domowych, stwierdzając 36 przypadków przemocy w rodzinie, głównie pod wpływem alkoholu. W ubiegłym roku w Lubomi stwierdzono przypadki przestępstw związanych z narkotykami - sprawcy zostali wykryci i zatrzymani, sytuacja się więc poprawiła. W tym roku policja nie prowadziła żadnych postępowań w tym zakresie. Gmina Lubomia jest również spokojna jeśli chodzi o wypadki i kolizje drogowe.

Sprawozdanie ze swojej pracy przedstawiła radnym wodzisławska Straż Miejska, która obsługuje gminę na zasadzie porozumienia. Strażnicy kontrolują porządek na posesjach i stosowanie się mieszkańców do ustawy o utrzymaniu czystości - wywóz śmieci i nieczystości płynnych. Ujęto trzech sprawców wysypywania śmieci na dziko, a zatrzymano również na gorącym uczynku czterech sprawców kradzieży.

(jak)

  • Numer: 42 (162)
  • Data wydania: 16.10.02