Wtorek, 14 lipca 2020

imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury

RSS

w skrócie - Powiat Wodzisławski

16.10.2002 00:00

Powiat

  • 25 października Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Europejskiej w Wodzisławiu organizuje seminarium pt. „Dzieje wodzisławskich Żydów”. Prelekcja rozpocznie się o godz. 10.00 w sali nr 2 Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu. Sesja organizowana jest dzięki wsparciu Akademii Rozwoju Filantropii w Warszawie. Jest to projekt nadesłany na konkurs organizowany w ramach programu „Dialog dla przyszłości”. Głównym celem zgłoszenia się organizatorów do konkursu jest utrwalenie pamięci o społeczności żydowskiej, która przez kilka wieków mieszkała na ziemi wodzisławskiej. Na seminarium wystąpią m.in.: Dariusz Waleriański z wykładem na temat dziedzictwa kulturowego Żydów województwa śląskiego oraz Kazimierz Mroczek, nauczyciel z wodzisławskiego ekonomika, który mówić będzie na temat dziejów wodzisławskich Żydów. Uczestnicy spotkania będą również mogli oglądać program muzyczny w wykonaniu uczniów oraz wystawę fotograficzną macew.

Wodzisław

  • 17 października o godz. 9.00, w Poradni Chorób Piersi „ABE” w Wodzisławiu Śl. przy ul. Leszka (os. Piastów), rozpocznie się „Dzień bezpłatnych badań”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Wodzisławskie Stowarzyszenie Diabetyków oraz wyżej wspomniana poradnia. Akcja dotyczy badania poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, cholesterolu i trójglicerydów. Ponadto kobiety (bez ograniczeń wiekowych !) skorzystać będą mogły ze specjalistycznych badań piersi wraz z ultrasonografią i ewentualną mammografią. Na miejscu będzie można również skorzystać ze specjalistycznej konsultacji chirurga, dotyczącą żylaków kończyn dolnych oraz odbytu.
  • W grudniu ruszy budowa Inspektoratu ZUS-u przy ul. Witosa. Władzom miasta zależy na doprowadzeniu inwestycji do końca, bowiem liczą na powstanie tutaj nowych miejsc pracy. Siedziba ma również zapewnić sprawniejszą obsługę klientów. Już od kilku miesięcy sprawa ta jest monitorowana przez lokalne władze.
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna bierze udział w przedsięwzięciu, monitorowanym przez Polską Izbę Książki, pod nazwą „Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży”. Celem projektu jest promocja dobrej książki oraz wskazanie rodzicom i nauczycielom ciekawych propozycji z literatury dla młodych czytelników. W wypożyczalni dla dzieci i młodzieży można odbierać ankietę, której wypeł-nienie pozwoli bibliotekarzom ustalić listę książek najchętniej czytanych przez młodego czytelnika i polecanych innym. Głosy czytelników złożą się na wytypowanie „Kanonu książek dla dzieci i młodzieży”.

Radlin

  • W Miejskim Ośrodku Kultury rozstrzygnięto już konkurs plastyki nieprofesjonalnej „Ścieżki, ogrody, pejzaże lata...”. Pierwszą nagrodę przyznano Marietcie Kuczerze-Rok, za pracę wykonaną techniką pasteli „Morze i maki”. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Bytomska za innowację w technice malarskiej. Przyznano również dwie równorzędne nagrody: Aleksandrze Kruszyńskiej za „Martwą naturę” oraz Janowi Śliżewskiemu za pracę pt. „Dla wnuczki”. Wszystkie prace zaprezentowano na wystawie pokonkursowej.

Rydułtowy

  • W tym semestrze komisja do spraw stypendiów zaopiniowała, a Zarząd Miasta Rydułtowy rozpatrzył, 58 wniosków o przyznanie stypendium, z czego 26 zostało zaopiniowanych pozytywnie.
  • Miłośnicy kina, w mieście nie ma już bowiem tej instytucji kulturalnej, organizują Klub „Dziesiąta Muza”. Klub będzie działał przy parafii p.w. Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych na os. Orłowiec. Pierwsze spotkanie odbędzie się 19 października o godz. 19.00, wszystkie pozostałe w każdą drugą sobotę miesiąca. Organizatorzy to: Robert Steuer, student kulturoznawstwa, ks. Joachim Latawiec, pasjonat literatury pięknej, Katarzyna Ziembicka, miłośniczka poezji i muzyki aktorskiej, Anna Górska, kocha muzykę i dobrą lekturę oraz Sławomir Polnik, sportowiec i miłośnik dobrej muzyki. Wieczory z „Klubem Dziesiątej Muzy” upłyną przy dobrych filmach i ciekawych dyskusjach. Na spotkanie październikowe zaplanowano film Krzysztofa Kieślowskiego „Niebieski”. Film opowiada o Julii, która w wypadku samochodowym traci męża, sławnego kompozytora i małą córeczkę. Próbuje zapomnieć o tym, co się wydarzyło, zerwać swoje poprzednie więzi i rozpocząć nowe życie. Przeprowadza się do nowej dzielnicy Paryża, wierząc, że nikt jej tam nie znajdzie. Na ekranie zobaczymy m. in. Juliette Binoche i Benoit Regent. Czas projekcji 100 min. Jest to film „o prawdziwych chrześcijańskich wartościach” - napisał Zbigniew Benedyktowicz. Kolejne dwa spot-kania także upłyną w towarzystwie filmów K. Kieślowskiego. Organizatorzy zamierzają pokazać widzom serię „Trzy kolory” K. Kieślowskiego. Dodatkową atrakcją spotkania jest konkurs, w którym można będzie wygrać bilet do kina.
  • Numer: 42 (162)
  • Data wydania: 16.10.02