Wtorek, 26 marca 2019

imieniny: Emanuela, Larysy, Teodora

RSS

Przeżywajcie starość pięknie!

09.10.2002 00:00
Po raz czwarty ludzie starsi obchodzili swoje święto. W I Liceum Ogólnokształcącym zorganizowano „Powiatowy Dzień Seniora”.

Zgodnie z tradycją uroczystość, której organizatorem było Starostwo Powiatowe oraz wodzisławski Sanepid, rozpoczęła msza święta w intencji ludzi starszych. W homilii ks. Bogusław Płonka, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP, podkreślał, że osoby w podeszłym wieku nie mają już problemów z samym sobą. Być może dokucza im choroba, ale wielu z nich cierpi z powodu swoich dzieci czy wnuków - jest to przykre. Życzę wam abyście przeżywali starość pięknie - mówił. Zaraz po mszy seniorzy przeszli do LO nr 1, gdzie młodzież przygotowała dla nich ciekawy program artystyczny. Jako pierwszy wystąpił Zes-pół Pieśni i Tańca „Jaskólinki”.

Zebrani mogli również podziwiać talent wokalny Michała Marcisza, ucznia szkoły muzycznej, spektakl „Buduję dom z cegieł miłości” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Pszowie, a także program słowno - muzyczny młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Wodzisławia Śl. Podczas tegorocznych obchodów Dnia Seniora, lekarze -  Piotr Sobala i Tomasz Nowakowski, mówili o problemach zdrowotnych wieku podeszłego. Poruszano również kwestię opieki nad ludźmi starszymi i chorymi. Przedstawiono także ogólny zarys nauczania nowego kierunku, który od początku roku funkcjonuje już w Medycznym Studium Zawodowym w Wodzisławiu.

Każdy z gości spotkania mógł skorzystać m.in. z bezpłatnego badania poziomu cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz parametry układu oddechowego. Za niewielką opłatą mógł zbadać masę kostną oraz sprawdzić wydolność mięśnia sercowego. Impreza była znakomicie przygotowana od strony kulinarnej. Młodzież Technikum Gastronomicznego przygotowała sałatki, koktajle i kanapki, a jedna z piekarń degustację różnych gatunków pieczywa.

(raj)

  • Numer: 41 (161)
  • Data wydania: 09.10.02