Piątek, 29 maja 2020

imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

RSS

Wodzisław za 20 lat?

09.10.2002 00:00
Przedstawiciele trzech państw europejskich przyjechali do Wodzisławia na Dni Integracji Kultury Europejskiej, zorganizowane w ramach programu „Socrates Comenius”.

Przedsięwzięcie od trzech lat jest realizowane również w Zespole Szkół im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisłwiu. W programie bierze udział 68 uczniów z klas o profilu europejskim tej placówki oraz 15 nauczycieli. Koordynatorem projektu jest Heissenberg Gymnasium z Gladbeck. Oprócz Niemców w spotkaniu wzięli również udział Francuzi z College du Lazaro w Lile oraz Anglicy z londyńskiego Latymerschool. Ucznio-wie, od początku realizacji programu przeprowadzali m.in. badania, ankiety i sondaże. Analizowali zgromadzone materiały, dokonywali ich selekcji i dyskutowali nad ostateczną wersją projektu. Dziełem końcowym są m.in. plakaty, albumy, fotografie, a także prezentacje multimedialne.

To wszystko pojawiło się na wodzisławskiej wystawie. Prace wykonane zostały przy finansowym wsparciu Wspólnoty Europejskiej w ramach wspomnianego już projektu „Socrates Comenius”. Anglicy zaprezentowali przedmioty symbolizujące ich historię, a także obraz przyszłości. Jak sami mówią, ważne jest to, do czego ich kraj dąży, jednak nie należy zapominać o przeszłości. Na przygotowanej przez siebie wystawie pokazali drobne rzeźby, mające w zamyśle autorów, charakteryzować ich osobowość. Pojawiły się również czasopisma redagowane przez uczniów. Poruszają w nich bardzo poważne problemy, takie jak anoreksja, prostytucja, przemoc w szkole czy homoseksualizm.

Niemcy z kolei skupili się na reklamie. Ich prace są odpowiedzią na pytanie dotyczące roli łaciny w reklamie. Dotyczą również zwyczajów i tradycji Francuzów, a część ekspozycji poświęcona jest prezentacji miasta Gladbeck. Goście z Francji postawili na promocję północnej części swojego państwa, na jej tradycję i historię. Jak mówią członkowie francuskiej delegacji, młodzież przygotowuje się już do realizacji przyszłorocznego projektu, który będzie dotyczył teatru. Prezentacja, przygotowana przez wodzisławską młodzież, to świat w przyszłości. Najpierw uczniowie pokazali modę z 2025 r., a w formie makiety pokazali, jak ich zdaniem będzie wyglądał Wodzisław za ponad 20 lat. Pojawiły się również albumy polskich naukowców pochodzących ze Śląska oraz sylwetki polskich idoli i gwiazd. Uczniowie ze wszystkich szkół biorących udział w programie korzystali również z wyjazdów, podczas których mogli poznać zwyczaje i kulturę danego kraju. Odbyły się wymiany z Gladbeck i Londynem. Natomiast wymiana z Lile będzie realizowana w przyszłym roku szkolnym. Pomimo, iż jest to już ostatni rok trwania programu, zaprzyjaźnione szkoły zamierzają podtrzymywać dalszą współpracę - podkreśla przewodniczący samorządu szkolnego LO nr 1.

(raj)

  • Numer: 41 (161)
  • Data wydania: 09.10.02