Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Nowszy i droższy

09.10.2002 00:00
Od początku miesiąca Poczta Polska wznowiła wysyłanie telegramów. Niestety, teraz zapłacimy za nie kilkakrotnie więcej.

Zlikwidowanie telegramów pracownicy poczty tłumaczyli zbyt małym zainteresowaniem klientów. Szybko jednak okazało się, że ich ocena była złudna, a zainteresowanie jest ciągle bardo duże. Protesty przeciwko wycofaniu telegramu docierały nawet do Ministerstwa Infrastruktury, dlatego też Poczta Polska zdecydowała się na jego przywrócenie. Obecnie telegram jest nadawany w formie teleinformatycznej, czyli pocztowej sieci WAN. Najpierw każdy z klientów wypełnia druczek (procedura identyczna jak poprzednio).

Następnie zakodowana treść wiadomości przekazywana jest do najbliższego Rejonowego Urzędu Poczty drogą elektroniczną, a stąd do punktu pocztowego. Kiedy ten nie posiada sieci informatycznej, wiadomość przekazywana jest telefonicznie. Do samego odbiorcy natomiast, w ciągu 6 - 8 godz. od nadania, telegram dostarcza kurier. Od nowego roku, oprócz tradycyjnej formy doręczania, telegram będzie przekazywany przez telefon, faksem, SMS-em lub e-mailem. Jeszcze jednak nie wiadomo, ile za to zapłacimy.

Wiemy natomiast, że nowy telegram dostarczany tradycyjnie jest droższy od swego poprzednika. Za każdy moduł, który zawiera 160 znaków, zapłacimy 7 zł, za każdy następny (również 160 znaków) kolejne 4,5 zł. Doręczenie telegramu pocztowego w niedzielę i święta będzie nas kosztować 22 zł, a potwierdzenie doręczenia przez telefon, telefaksem lub drogą elektroniczną 5 zł. Wcześniej za pierwsze 10 słów płaciliśmy 85 gr, a za każdy następny znak 9 gr. 

(raj)

  • Numer: 41 (161)
  • Data wydania: 09.10.02