Czwartek, 17 października 2019

imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli

RSS

W skrócie - Powiat Wodzisławski

09.10.2002 00:00
Zmianie uległ numer telefoniczny do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Zamiast 456 10 08 należy wybierać 453 93 93 lub tradycyjnie 998.

Podsumowanie wyników międzynarodowego konkursu „Beskidy 2002” odbyło się 30 października w urzędzie miejskim we Frydlancie nad Ostrawicą. Wyjątkowo dobrze wypadli reprezentanci powiatu wodzisławskiego. W kategorii proza, I miejsce zdobyła Katarzyna Winiarska z Centrum Kształ-cenia Ustawicznego. Wyróżnienie za swoją prozę otrzymała także Maria Podgórska z wodzisławskiego Liceum Ekonomicznego. Za poezję związaną tematycznie z Beskidami wyróżnienie zdobyła Ewa Dornia z Pszowa i Justyna Szweda z Odry.  Organizatorem konkursu były władze czeskiego miasta Frydlant nad Ostrawicą, które związane jest z powiatem wodzisławskim porozumieniem o współpracy kulturalnej i sportowej. Właśnie na mocy tego porozumienia z pomocą Agencji Aktywnej Granicy w konkursie wzięła udział młodzież powiatu wodzisławskiego.

Wodzisław
7 października w mieście rozpoczęto powszechną akcję odszczurzania. Polega ona na wyłożeniu trutek we wszystkich nieruchomościach mieszkalnych, użytkowych, zakładach handlowych, usługowych, sklepach, magazynach, obiektach spożywczych i przetwórniach. Osoby zobowiązane do przeprowadzenia akcji mają obowiązek zakupić i 7 października wyłożyć trutkę w miejscach zagrożonych przez gryzonie. Dla zachowania bezpieczeństwa należy je odpowiednio oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem zwierząt domowych.

W nowej sali komputerowej Zes-połu Szkół Technicznych, 27 września, zorganizowano Europejski Dzień Języków. W programie znalazła się m.in. prezentacja multimedialna, której tematem przewodnim była Anglia, konkurs wiedzy o tym państwie oraz spektakl według Fausta Goethego w reżyserii Adama Wiosny. Tę część imprezy przygotowała Krystyna Dajka. Konkurs wygrał Zbigniew Cisiński, który w nagrodę otrzymał bezpłatny przejazd autokarem do Londynu oraz 800 zł. Drugi był Piotr Kościelniak, a trzecie miejsce zajęła Violeta Jergas.

Rydułtowy
Trwają przygotowania do przetargu na remont ul. Struga. Zaplanowano tam wymianę chodnika, nawierzchni drogi oraz sieci energetycznej.

11 października o godz. 17.00 w sali Sp nr 1 odbędzie się debata z udziałem kandydatów na burmistrzów wszystkich ugrupowań startujących w wyborach. Debata ma charakter otwarty, by mieszkańcom pozwolić zorientować się w jakim stopniu kandydaci znają problemy samorządu i miasta.

10 października o godz. 15.00 w Szkole Podstawowej nr 1 odbędzie się miejski Dzień Nauczyciela.

Pszów
19 października o godz. 18.00, w sali koncertowej Miejskiego Ośrodka Kultury, odbędzie się koncert zespołu „Łzy” oraz lokalnych kapel.

Rada Miejska uchwaliła program gospodarki ściekowej miasta. Przewiduje on wybudowanie własnej oczyszczalni ścieków. Budowę kanalizacji podzielono na sześć zadań z kolektorami głównymi i przyłączami. Aby starać się o fundusze pomocowe gmina musi posiadać taki program rozwiązania gospodarki ściekowej na swoim terenie.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Pszowie zwrócił się do władz miasta o wsparcie starań zmierzających do  nawiązania kontaktów ze szkołami z Unii Europejskiej. Przewiduje się wyjazd delegacji ze szkoły do Belgii i konieczne jest przygotowanie materiałów promocyjnych. Szkoła poprosiła miasto o pomoc w wysokości 1500 zł.

Radlin
Do dziś nie zostały zainstalowane okna na dużym basenie w Domu Sportu. Termin, który został już raz przedłużony minął 20 września. Teraz władze miasta zapowiadają nałożenie na firmę, która wygrała przetarg przewidzianych kar umownych - po 300 zł dziennie. Wiceburmistrz Mirosław Chłodek ma nadzieję, że basen zostanie oddany do użytku w listopadzie.

Dawid Topol, obecnie pracownik radlińskiego Urzędu Miejskiego 5 marca 1992 w drodze ze szkoły do domu na peronie stacji kolejowej Radlin-Obszary uległ wypadkowi. Miał wtedy 15 lat, w wyniku potknięcia na torach stracił rękę. Niedawno przestrzegał on uczniów SP 4 na Obszarach - swoich młodszych kolegów - przed niebezpieczeństwem czyhającym na nich na torach. Tędy właśnie codziennie kilkuset uczniów przechodzi w drodze z domu do szkoły i z powrotem.  Część uczniów niestety traktuje tory jako świetny plac zabaw - podkładają na szyny kamienie i monety a nawet sami kładą się na tory. Dawid Topol przestrzegał ich przed takimi zabawami. W ramach programu „Agatka” przeprowadził  we wrześniu pogadanki z wszystkimi uczniami SP 4  i przedstawiając swoją historię ostrzegał dzieci przed niebezpieczeństwami.  Dla najmłodszych przeprowadzono także zabawę związaną z poznawaniem podstawowych znaków drogowych.

  • Numer: 41 (161)
  • Data wydania: 09.10.02