Sobota, 19 października 2019

imieniny: Piotra, Pawła, Ziemowita

RSS

Gorące serca na scenie

25.09.2002 00:00
„Na ten koncert i tych wykonawców trzeba patrzeć nie oczyma, ale sercem” - tymi słowami rozpoczęła festiwal Halina Kotala, współorganizatorka i inicjatorka całej imprezy.

W sali koncertowej Domu Orkiestry KWK „Rydułtowy” 19 września odbył się I Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej - „To Ja”, w ramach III Powiatowych Dni Kultury i Sportu. Jego uczestnicy w swój występ włożyli serca, a swą radością zarazili całą publiczność. Opiekunowie tych dzieci chórem mówili, że taki festiwal jest bardzo potrzebny. Tutaj nikogo nie trzeba było namawiać do uczestnictwa, wystarczyło rzucić hasło, a listy uczestników były pełne. Dzieci i młodzież włożyły wiele pracy i czasu w przygotowanie występów. Im o wiele trudniej jest zapamiętać tekst, nauczyć się układu choreograficznego, ale swe prezentacje wykonali najlepiej jak potrafili. Jedni śpiewali, inni tańczyli, a jeszcze inni przygotowali scenki teatralne. Ta różnorodność propozycji sprawiła, że publiczność nie czuła się znudzona.

Po kilkunastu minutach fes-tiwalu goście włączyli się zaś w występy artystów poprzez oklaski, korowód, który wędrował po całej sali i wspólny śpiew. Dużą rolę odegrał także świetnie prowadzący imprezę Piotr Cybułka wraz z zespołem „Poziom 600”. Przygotowali specjalną piosenkę na okazję Festiwalu. Początkowo wykonywał ją tylko zespół, później, w przerwach między występami, była powtarzana, a pod koniec wszyscy śpiewali ją już razem. Na scenie zaprezentowali się uczestnicy z następujących ośrodków: „Tacy sami” Świetlica - Rydułtowy, uczniowie klas integracyjnych ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Rydułtowach, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach, podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Wodzisławiu Śl., mieszkańcy Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Jedłowniku, grupa WOLO i ZOL z Terapii Zajęciowej w Gorzycach, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Czerwionce - Leszczynach, przedstawiciele Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Raciborzu i Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Kończycach Małych, członkowie polskiego Związku Niewidomych z Wodzisławia Śl., Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy z Rud oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rybniku. Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, a niektórym artystom udało się nawet poderwać publiczność z miejsc. Największą nagrodą, dla tych niewątpliwie utalentowanych osób, była prośba o bis. Żaden artysta nie dał się długo prosić i z chęcią spełniał życzenie publiczności. Trudny orzech do zgryzienia miało jury, którego zadaniem było wybranie czterech grup, dla których przygotowano nagrody w postaci radiomagnetofonów.

To specjalne wyróżnienie przypadło w udziale grupie ze Świetlicy „Tacy sami” z Rydułtów, Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno - Wychowawczemu z Rud za przedstawienie „Magika”, grupie wokalno - instrumentalnej z Centrum Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Raciborzu oraz piosenkarzom z Państwowego Domu Pomocy Społecznej w Kończycach Dolnych. Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali pamiątkowe statuetki, a każdy ośrodek dostał prezentację multimedialną, a także informator o pomocy społecznej. Specjalną nagrodę przyznała burmistrz miasta Radlin dla muzyka z PZN w Wodzisławiu Śl. oraz miasto Rydułtowy, które przekazało czek o wartości 3 tys. zł dla Świetlicy „Tacy sami” na zorganizowanie turnusu rehabilitacyjnego. Pieniądze te pochodziły z loterii fantowej, którą zorganizowano podczas Dni Rydułtów. Pod koniec imprezy na scenie pojawił się zespół „Poziom 600”. Przy jego muzyce wszyscy razem tańczyli i śpiewali. Jak zapewniają organizatorzy za rok odbędzie się II edycja Festiwalu.

(bmp)

  • Numer: 39 (159)
  • Data wydania: 25.09.02