środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Od szopy do remizy

04.09.2002 00:00
W wodzisławskiej dzielnicy Radlin II odbyły się w ubiegłą sobotę uroczystości związane z 95-leciem istnienia tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Sami mieszkańcy przyznają, że dawno tu takiej imprezy nie było.

Uroczystości rozpoczęły się zbiórką na placu przed remizą strażacką zaproszonych gości, delegacji sąsiednich jednostek oraz przedstawicieli różnych instytucji, działających na terenie dzielnicy, a także władz miasta. Obecny był prezydent miasta Wodzisław Śl. Ireneusz Serwotka, wiceprezydent Wacław Mandrysz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Kazimierz Musialik, Komendant Miejski OSP Piotr Miguła, a także Prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych i członek prezydium Zarządu Wojewódzkiego OSP Jerzy Szkatuła. Zjawili się także przedstawiciele z zaprzyjaźnionej jednostki OSP z Orlovej w Czechach. Obecnym prezesem radlińskiej jednostki jest Rajmund Menżyk, a naczelnikiem Piotr Maciuga.

W pobliskim kościele p.w. św. Marii Magdaleny odbyła się uroczysta msza św. w intencji wszystkich strażaków radlińskiej jednostki. W barwnym korowodzie tańczyły mażoretki z zespołu „Sukces”, a przygrywała orkiestra Kopalni Węgla Kamiennego w Rydułtowach pod batutą Jana Wojaczka. Po powrocie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Głównym jej punktem było nadanie jednostce honorowego medalu im. Bolesława Chomicza. Jest to jedno z najwartościowszych wyróżnień w pożarnictwie.

Ponadto członkowie OSP Radlin II otrzymali odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa oraz za długoletnie członkostwo. Złotym medalem zasługi dla pożarnictwa został odznaczony Roman Kolorz, srebrnym - Korneliusz Polnik, a brązowym - Andrzej Maciuga. Wyróżnieniem wzorowego strażaka zostali odznaczeni Marcin Mika i Ireneusz Kominek.

Były również występy grup artystycznych. Zabawa taneczna dla mieszkańców dzielnicy trwała do późnych godzin nocnych. Patronat nad imprezą objęły „Nowiny Wodzisławskie”.

Trochę historii

Oddział Ochotniczej Straży Pożarnej w Radlinie II został założony w sierpniu 1907 roku po pożarze zabudowań gospodarczych w Marklowicach Górnych. Z inicjatywy sekretarza gminy p. Adamczyka i Arnolda Szwajcera oraz kilku rolników zwrócono się do władz niemieckich o zarejestrowanie oddziału straży. Podstawowym wyposażeniem był wóz o zaprzęgu konnym tzw. sikawka, a pomieszczeniem dla niego była drewniana szopa. W roku 1929 przez naczelnika gminy p. Brandysa zakupiony został na Targach Poznańskich samochód gaśniczy marki Magirus z motopompą, który był uważany za najlepszy w województwie śląskim na owe czasy. W tym samym czasie mieszkańcy dzielnicy zabrali się do budowy murowanej strażnicy oraz 3-piętrowej drewnianej wieży do ćwiczeń. Wiosną 1945 roku, w czasie walk frontowych, budynek remizy został całkowicie zburzony. Zniszczeniu uległ także wóz bojowy wraz z całym osprzętem i dokumentacją. Po zakończeniu działań wojennych 28 członków radlińskiej jednostki wznowiło działalność straży z dorobkiem tylko jednej drabiny. Miejscowa ludność oraz władze gminy docenili potrzebę istnienia sprawnie działającej straży pożarnej w dzielnicy. Na gruzach zburzonej remizy rozpoczęto budowę nowej, którą zakończono w 1948 roku. Z funduszy gminy zakupiono motopompę, węże oraz niezbędny sprzęt do gaszenia pożaru. Był on przewożony furmankami przez miejscowych gospodarzy na miejsce pożaru.

W 1959 roku jednostka zdobyła I miejsce w zawodach wojewódzkich w Katowicach i w nagrodę otrzymała samochód bojowy. W latach 1972-75, wykorzystując otrzymane odszkodowanie ze szkód górniczych, Zarząd OSP postanowił rozbudować remizę do stanu, jaki jest w dniu dzisiejszym. Jednostka brała i nadal bierze czynny udział w zawodach sportowo - pożarniczych na różnych szczeblach. Wzywana jest do akcji ratowniczo - gaśniczych oraz powodziowych na terenie powiatu jak i całego województwa. Od 1 lipca 1995 roku jednostka włączona została do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Obecnie na wyposażeniu radlińskiej straży są 2 samochody: gaśniczy Star 200, otrzymany w 1994 roku z rąk Urzędu Miasta w Wodzisławiu oraz samochód lekki Żuk.

2 kwietnia 1997 roku jednostka otrzymała złoty medal za zasługi dla pożarnictwa. Dwa lata później jednostce nadano nowy sztandar ufundowany przez mieszkańców dzielnicy.

Marcin Macha

  • Numer: 36 (156)
  • Data wydania: 04.09.02