Poniedziałek, 14 października 2019

imieniny: Alana, Kaliksta, Fortunaty

RSS

Obligacje lepsze niż kredyt

04.09.2002 00:00
Władze Radlina zastanawiają się nad emisją obligacji miejskich, które umożliwiłyby pozyskanie pieniędzy na inwestycje komunalne. Wiceburmistrz Mirosław Chłodek zachwalał radnym obligacje jako korzystną formę zasilenia budżetu inwestycyjnego i „nakręcania” koniunktury na lokalnym rynku.

Ostrów Wielkopolski z obligacji finansuje budowę dróg, chodników i kanalizacji sanitarnych - tłumaczył Norbert Kotas, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich. Wypuszczono tam już kolejną, piątą emisję obligacji. Na Śląsku z obligacji komunalnych skorzystały m.in. Tychy, Będzin, Ruda Śląska i Rybnik. Jest to korzystniejsza forma niż zaciągnięcie kredytu.

Rada Miejska podjęła uchwałę zobowiązującą Zarząd Miasta do przygotowania emisji obligacji, lecz decyzja w tej sprawie zostanie podjęta z pewnością już w następnej kadencji.

Władze Radlina nawiązały już kontakt z firmą, która ma doświadczenie w przygotowaniu emisji obligacji. Są one przeznaczone raczej dla wąskiej grupy inwestorów, takich jak banki czy fundusze emerytalne, zazwyczaj nie są sprzedawane na wolnym rynku. Drobni ciułacze nie mają możliwości zakupu.

Różnica między obligacjami a kredytem jest m.in. taka, że warunki emisji ustala miasto i ono decyduje swobodnie o przeznaczeniu uzyskanej w ten sposób gotówki. W przypadku zaciągnięcia kredytu, warunki spłaty długu ustala bank.

(jak)

  • Numer: 36 (156)
  • Data wydania: 04.09.02