Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Jubileusz śpiewaków

04.09.2002 00:00
Osiemdziesięciolecie swojego powstania obchodzi w tym roku chór męski „Polonia” w Radlinie. Uroczystości jubileuszowe odbędą się we wrześniu.

Powołanie chóru przy kopalni „Emma” (obecnie „Marcel”) związane było z rozwojem polskiej działalności politycznej - powstaniami i plebiscytem. Istniejący przy kopalni niemiecki zespół śpiewaczy przekształ-cony został w polski chór, któremu nadano patriotyczną nazwę „Polonia”. Pierwszym prezesem został Andrzej Wiesiołek, późniejszy główny księgowy Rybnickiego Gwarectwa Węglowego. Chór był bardzo liczny - miał nawet ponad 150 członków. Byli to głównie górnicy z kopalni „Emma”. Dyrygentem był Maksymilian Gwiżdż i pod jego batutą „Polonia” odnosiła sukcesy na zjazdach śpiewaczych okręgu rybnickiego.

Chór bardzo szybko wznowił swoją działalność po przerwie wojennej - na początku czerwca 1945 r. a już we wrześniu dał pierwszy koncert. W 1948 r., podczas obchodów 25-lecia, ufundowany został nowy sztandar. W czerwcu 1965 r.  „Polonia” zdobyła Srebrny Laur na Festiwalu Chórów Amatorskich w Katowicach. Od 1985 r. zespołem dyryguje Jerzy Michalski. Pod jego kierunkiem chór odnosi sporo sukcesów. Znaczącym osiągnięciem było zajęcie 3. miejsca na II Przeglądzie Chórów Górniczych w Piekarach Śląskich w 1989 r.  W tym samym roku „Polonia” zajęła 1. miejsce w kategorii chórów męskich w I Turnieju Chórów im. Mariana Łunarzewskiego w Radlinie. Radliński zespół w 1995 r. wywalczył 1. miejsce podczas IV Turnieju Chórów Męskich o Puchar Burmistrza Chrzanowa. Rok później otrzymał specjalną nagrodę prezydenta Opola podczas II Festiwalu Pieśni Maryjnej „Magnificat”. Obchody jubileuszu 80-lecia „Polonii” rozpoczną się w sobotę 28 września o godz. 14.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Radlinie. Następnego dnia o godz. 9.30 w kościele Wniebowzięcia NMP w Radlinie-Biertułtowach zostanie odprawiona msza św. w intencji chóru.

(jak)

  • Numer: 36 (156)
  • Data wydania: 04.09.02