Niedziela, 24 marca 2019

imieniny: Gabriela, Marka, Gabora

RSS

Szajka złapana

28.08.2002 00:00
Miejscowi policjanci zatrzymali dwunastu mężczyzn odpowiedzialnych za dokonanie kilkunastu przestępstw na terenie powiatu wodzisławskiego.

Pierwszych zatrzymań w tej sprawie dokonano 16 maja 2002 r. Wówczas w ręce policji wpadł 19-latek z Wodzisławia i jego rówieśnik z Rybnika oraz o dwa lata starszy mieszkaniec Radlina. Zatrzymanie nastąpiło w chwili, gdy młodzieńcy, przy użyciu rurki metalowej, dokonali rozboju na terenie Radlina. Prokurator Rejonowy wszczął w tej sprawie śledztwo, a wobec podejrzanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. W toku dalszego postępowania okazało się, że są to członkowie grupy przestępczej. W okresie od 27 lipca do 19 sierpnia tego roku policjanci zatrzymali dziewięciu kolejnych przes-tępców, należących do tejże grupy, którzy dokonali kilkunastu przestępstw. Odpowiedzialni są oni m.in. za włamanie do SP nr 3 w Radlinie i kradzież kompletów komputerowych wraz z osprzętem o łącznej wartości 25 tys. zł. Ponadto przy ul. Karola Miarki w Radlinie skradli volkswagena golfa o wartości 7 tys. zł.

Następnie użyli go podczas napadu na kantor wymiany walut, który znajduje się w Chałupkach, przy ul. Raciborskiej. Przestępcy mieli wówczas przy sobie broń palną, a po nieudanym napadzie spalili skradziony samochód w celu zatarcia śladów przestępstwa. Złodzieje dopuścili się również innych kradzieży z włamaniem do samochodów oraz kradzieży poszczególnych części samochodowych. Tym samym osobom przedstawiono również zarzuty dokonania rozboju przy użyciu broni palnej, którego dokonali w ubiegłym roku w Radlinie przy ul. Rymera. Wówczas jeden ze sprawców, oddając strzał z broni palnej, obezwładnił kobietę i skradł jej seicento o wartości 17 tys. zł. Ponadto członkowie grupy próbowali dokonać rozboju na kantor wymiany walut przy ul. Plebiscytowej w Rydułtowach.

Włamali się również do domu jednorodzinnego przy ul. Radoszowskiej - również w Rydułtowach. Skradli tu zabytkowe przedmioty o łącznej wartości 150 tys. zł. W tym roku natomiast przestępcy podkopali się do kilkunastu garaży w Radlinie przy ul. Makuszyńskiego, skąd skradli renault clio, o wartości 10 tys. zł. Kilkanaście dni temu zatrzymano szefa grupy, którym okazał się wspomniany 21-latek z Radlina. Schwytali go funkcjonariusze Służby Granicznej gdy, mimo dozoru policyjnego, próbował przekroczyć granicę w Chałupkach. 20 sierpnia  prokurator przedstawił mu 27 zarzutów, a dzień później Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śl. aresztował go tymczasowo na okres 3 miesięcy. Wobec zatrzymanych kolejnych pięciu osób zastosowano dozór policji, a także poręczenia majątkowe. W wyniku podjętych działań radlińscy policjanci odzyskali komputery oraz jeden przedmiot zabytkowy, który już oddano właścicielowi.

(raj)

  • Numer: 35 (155)
  • Data wydania: 28.08.02