Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Nowy pawilon

21.08.2002 00:00
75-lecie istnienia KS „27” Gołkowice.

W Gołkowicach zainaugurowano obchody 75-lecia istnienia Klubu Sportowego „27” Gołkowice. Uroczystości połączone były z oddaniem do użytku rozbudowanego i zmodernizowanego budynku sportowego. Główne uroczystości zaplanowane są na grudzień.

Jako pierwszy głos zabrał Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, obecny Sołtys wsi Piotr Włodarczyk, który przybliżył historię klubowego obiektu sportowego. Rys historyczny odczytał kronikarz Paweł Grzonka, a wstęgę przecięli Przewodniczący Rady Gminy w Godowie Józef Pękała, v-ce Wójt gminy Godów Henryk Klyszcz oraz Prezes klubu Leszek Brzoza. Na uroczystościach obecny był także Antonii Tomas, członek Rady Powiatu. Nowy pawilon sportowy poświęcił ks. proboszcz miejscowej parafii Stanisław Holona.
Po zakończeniu oficjalnej częsci uroczystości odbył się występ artystyczny Dziecięcej Grupy Tanecznej „Iskierki”, działającej przy Wiejskim Domu Kultury w Gołkowicach pod okiem Renaty Jakubowskiej. Mieszkańcy Gołkowic mogli także wysłuchać koncertu orkiesty dętej KWK 1 Maja pod batutą Józefa Pękały. Uroczystości zakończyły się zabawą taneczną.

Trochę historii

Klub Sportowy „27” Gołkowice powstał, jak już sama nazwa wskazuje, w 1927 roku. Jego założycielami byli miejscowi działacze Henryk Mynte, Eugeniusz Majewicz i Maksymilian Dworok. Oni też weszli w skład pierwszego Zarządu, a Henryk Mynte został pierwszym prezesem gołkowickiego klubu. Oprócz klubu sportowego działał tu także klub gimnastyczny „Sokół”.

W okresie międzywojennym drużyna grała głównie w ówczesnej B-lidze. Rozpoczęcie działań wojennych na frontach II wojny światowej zmusiło ówczesnych działaczy do zaniechania działalności sportowej klubu i chwycenia za broń, by w maju 1945 roku ponownie działaność tą rozpocząć, ale w nieco innej formie.

Po wojnie wyłoniono nowe ciało sportowe pod nazwą Towarzystwa Gimnastyczno Sportowego. Klub ten powstał na bazie przedwojennego „Sokoła”, jednak w 1955 roku powrócono do pierwotnej nazwy KS „27” Gołkowice. Pierwszym powojennym prezesem był Józef Wojtek. Drużyna w 1946 roku rozpoczęła rozgrywki i rok po roku awansowała coraz wyżej, by wiosną 1950 roku zająć bardzo wysokie 3 miejsce w rozgrywkach klasy A za Górnikiem Dębieńsko i Górnikiem Rydułtowy. Warto tu dodać, że ówczesna klasa A była to klasa rozgrywkowa porównywalna z dzisiejszą 3 ligą. Od 1945 roku drużyna 6 razy uczestniczyła w A klasie. Po raz ostatni uczestniczyła w tych rozgrywkach w sezonie 2001/2002. Wtedy po raz pierwszy zawitała do klasy A tylko na jeden sezon.

Do 1951 roku rozgrywki przeprowadzano nie na obecnie zlokalizowanym boisku, lecz na posesji p. Meisnera. Pierwszy mecz na obecnym boisku rozegrano 27 maja 1957 roku. W 1961 roku oddano do użytku pierwszą szatnię sportową. Była to pierwsza tego typu szatnia w Powiecie Wodzisławskim. Jak na te czasy to było coś niebywałego - mówi Paweł Grzonka, Honorowy Prezes Klubu z Gołkowic, obecnie zajmuje się prowadzeniem kroniki klubowej. Druga szatnia powstała w 1968 roku, już na miejscu dzisiejszego, zmodernizowanego budynku. Posiadała m.in. natryski, co na tamte czasy było szczytem marzeń klubów wiejskich.

Ponowny awans do A klasy drużyna Gołkowic wywalczyła w 1977 roku. W roku tym obchodzono 50-lecie istnienia klubu. Drużyna miała wtedy własny autobus! Na 1992 roku, kiedy klub obchodził 65-lecie swego istnienia drużyna uplasowała się na 2 miejscu klasy A, dając się wyprzedzić tylko Silesii Rybnik.

Marcin Macha

  • Numer: 34 (154)
  • Data wydania: 21.08.02