Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (125) Data wydania: 30.01.02

Ponury żart

Na spotkaniu z komendantem Wojewódzkiej Straży Pożarnej, Piotrem Bukiem, samorządowcy poszczególnych gmin oraz sami strażacy podsumowali wydarzenia ubiegłego roku.

Dyskusja odbyła się 23 stycznia w komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu. Zestawienie statystyczne przedstawił jej komendant Kazimierz Musialik. Z zestawienia wynika, że w 2001 roku na terenie powiatu wodzisławskiego zanotowano 305 pożarów, a strażacy zlokalizowali 611 miejsc zagrożenia, w których akcja ratownicza okazała się niezbędna. Chodzi tu m.in. o wypadki drogowe, podtopienia, nieprawidłowe składowanie urządzeń gazowych, wady instalacji elektrycznej, wyładowania atmosferyczne (burze) oraz nieprawidłowe zabezpieczenie wykopów i studni.

Najwięcej tego typu zdarzeń zanotowano w Wodzisławiu (183) i Rydułtowach (126). Miasta te otwierają również listę miejscowości o największej liczbie pożarów. W Wodzisławiu Śl. w ubiegłym roku wybuchło ich 108, a w Rydułtowach - 63. Natomiast najmniej tego typu zdarzeń miało miejsce w Marklowicach. Tam zidentyfikowano jedynie trzy pożary. W pozostałych gminach sytuacja przedstawiała się następująco: w Gorzycach wybuchło 31 pożarów, w Radlinie - 27, w Mszanie - 21, w Lubomi i w Pszowie po 18, natomiast w Godowie - 16.

Najczęstszą przyczyną ich powstawania były umyślne podpalenia (223 przypadki), nieostrożne posługiwanie się otwartym ogniem (zapałkami i papierosami) oraz wady elektrycznych urządzeń grzewczych (piece, grzejniki). Niestety w wielu przypadkach wyjazd ekipy strażackiej okazał się ponurym żartem. W Wodzisławiu, w ubiegłym roku, odnotowano 5 tego typu zachowań, natomiast po jednym w Radlinie i Lubomi. Pożary wybuchały najczęściej w kwietniu, było ich w tym miesiącu, na terenie całego powiatu, aż 104. Niespokojny był również lipiec i sierpień. Jednak w tym czasie strażacy odnotowali więcej zagrożeń miejscowych. W pierwszym z podanych miesięcy było ich 116, natomiast w drugim 165. W porównaniu z rokiem 2000 strażacy zanotowali minimalny spadek interwencji, których w tamtym okresie było o 14 więcej.

Bardzo ważnym i niespotykanym dotąd problemem, dotyczącym całego województwa, stało się zagrożenie atakiem bioterrorystycznym. Zagadnienie to było również tematem spot-kania. Pierwszy sygnał o tego typu niebezpieczeństwie odebraliśmy 15 października ubiegłego roku - mówił komendant Wojewódzkiej Straży Pożarnej - Piotr Buk. Do tej pory, na terenie całego województwa, odnotowaliśmy 161 zdarzeń mających znamiona ataku terrorystycznego z użyciem broni chemicznej. Na szczęście wszystkie okazały się niegroźne. Ostatni tego typu przypadek miał miejsce w ubiegłym tygodniu, kiedy to jednemu z mieszkańców Śląska amerykańska poczta nie przyjęła listu, który wysłał na święta Bożego Narodzenia do rodziny, bowiem zlokalizowano w nim biały proszek. List wrócił do Polski i okazało się, że wewnątrz znajdował się pokruszony opłatek.

(raj)