Sobota, 20 lipca 2019

imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

RSS

Wirtuozi Orkiestry

17.01.2001 00:00
Podczas tegorocznego IX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rydułtowach zebrano 25 118 zł. To tak jakby każdy z mieszkańców tego miasta - od noworodka po najstarszego dziadka - przekazał na WOŚP jedną złotówkę. Rydułtowiki, tak jak w zeszłym roku, okazali się najlepsi w powiecie wodzisławskim. Tak samo było w zeszłym roku - w Rydułtowach zebrano 23 155 zł, co było najwyższą kwotą w powiecie. 
Rydułtowski sztab WOŚP działa od kilku lat w podobnym składzie, opierając się na uczniach miejscowego Liceum Ogólnokształcącego. Koncerty na rzecz Świątecznej Orkiestry odbywają się zazwyczaj w kinie „Wawel”.

Działalność Orkiestry w Rydułtowach zapoczątkowała Agata Niesporek, wszystko zaczęło się od środowiska harcerskiego a potem „przeszło” na młodzież z Liceum - mówi Kamila Wojtaszek, szefowa rydułtowskiego sztabu WOŚP. Trzon od kilku lat stanowią te same osoby, które zorganizowały Finał Orkiestry w Rydułtowach po raz czwarty. Nabraliśmy doświadczenia, z każdym rokiem wszystko idzie coraz lepiej. Dobrze układa się współpraca z Urzędem Miasta, któremu należą się podziękowania za wsparcie, a szczególnie Janinie Chlebik-Turek. Młodzież licealna bardzo chętnie włącza się w działania Orkiestry, na spotkanie wolontariuszy przyszło dwa razy więcej osób niż było miejsc. Rydułtowskie społeczeństwo pozytywnie przyjmuje tę akcję, nie spotykamy się z nieprzychylnymi opiniami. Podczas finału WOŚP organizujemy zawsze koncert rockowy, zespoły grają za darmo, jeszcze nikt nam nie odmówił jeśli zwróciliśmy się o pomoc. Współpraca z nimi układa się nam dobrze. Dwa lata temu w tę akcję włączyło się Towarzystwo Miłośników Rydułtów, wtedy jedna impreza odbyła się w kinie a druga w Domu Kultury. Teraz wszystko zorganizowaliśmy w jednym miejscu.

Obok Kamili Wojtaszek, w organizację Świątecznej Orkiestry najbardziej zaangażowani byli: Dominika Zdrzałek, Przemysław Dudek, Marta Michalik, Karolina Nieroda i Dorota Wycisk. Stałym współpracownikiem jest Agata Niesporek, obecnie już studentka. Tegoroczny IX Finał WOŚP rozpoczął się od koncertu „Przeboje świata” w wykonaniu zespołu „Carmen”. Podczas biesiady Towarzystwa Miłośników Rydułtów wystąpił kabaret „To nie my”, który jak co roku sam zgłosił chęć udziału w tej imprezie. Zaprezentowali się uczniowie prywatnej szkoły muzycznej Anny Urbańczyk oraz zespoły taneczne prowadzone przez Dorotę Rak i Sylwię Wężyk. Natomiast w koncercie rockowym wzięły udział zespoły „Digger”, Inkatha”, „Obuend”, „Katharsis”, „Coold” i „Huckelbery”.

(jak)
  • Numer: 3 (71)
  • Data wydania: 17.01.01