Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 1 (69) Data wydania: 03.01.01

Znam duszę organów

Dźwięk tego instrumentu poraża słuchacza swą monumentalnością i głębią tonów wydobywających się z wielu, różnej długości i grubości, piszczałek. Są organy olbrzymie i sławne, są też małe, posadowione w wiejskich kościółkach. Jedne i drugie wymagają napraw, konserwacji, remontów. Ktoś to musi zrobić i jest on nam najczęściej nieznany, że nie wspomnę o metodach jego pracy. Jeśli chcecie jednak poznać takiego fachowca, to zapraszam.
Nie można o nim lapidarnie powiedzieć, że naprawia i stroi organy. Oczywiście jest to zgodne z prawdą, ale określa  tylko manualny zakres jego czynności - a i to nie do końca.
   
W tej pracy trzeba znać się na stolarstwie. ślusarstwie i jeszcze paru innych rzeczach. Praktycznie być „złotą rączką”. Ja myślę, - dodaje po chwili zastanowienia Rudolf Kuźnik - że nawet jak się jest dobrym rzemieślnikiem, to jest to i tak mało. Organów trzeba uczyć się całe życie, gdyż każdy ich egzemplarz jest niepowtarzalny.
   
Pan Rudolf związał się z tym zawodem jako 14-letni pomocnik, w firmie wuja. Przechodził wszystkie szczeble wtajeminiczenia, a że oprócz tzw. ucha, niezbędnego w tym fachu, był zdolny, dość szybko uzyskał papiery mistrzowskie. Na sławę i uznanie go za mistrza na Śląsku, musiał zapracowywać przez długie lata. Największymi, wśród wielu organów, które konserwował i naprawiał pan Rudolf, były te od świętego Józefa w Bytomiu. Musiał wtedy mistrz Kuźnik sprawdzić brzmienie i dokonać intonowania 5 tysięcy piszczałek i puzonów. Do tego trzeba jeszcze dodać konserwację i uzupełnienia dokonywane na kontuarze. „Kontuar” - to rząd klawiatur i przycisków, na których gra organista. Dla przykładu podam, że wodzisławskie organy, znajdujące się w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP, mają 27 rejestrów oraz 32 głosy. Trzeba też wiedzieć, że „jeden głos” oznacza, iż grają 3 lub 4 piszczałki naraz. Jedna taka piszczałka może być wielkości 2 milimetrów lub nawet 5 metrów. Wszystkie piszczałki i puzony są rozbieralne u podstawy, gdzie umocowane na podstawie, znajdują się powyginane we właściwym kształcie blaszki... Co i jak dalej, zapytajcie lepiej samego mistrza.
   
Sęk w tym, - mówi pan Rudolf - że nikt nie chce pracować w tym zawodzie. Rozumiem, że możliwości i talent ograniczają liczbę chętnych. Poza tym, nie widzę przeszkód, by uczyć się tej pięknej sztuki. W naszym terenie organów jest bardzo dużo. Ja sam jeździłem nawet w opolskie, gdzie konserwowałem, a nawet dorabiałem pewne elementy, do instrumentu wykonanego jeszcze w zeszłym wieku. Nie mam jednak uczniów i firmę musiałem zawiesić. Owszem, miałem jednego zdolnego. Zrobił papiery mistrzowskie, a teraz mieszka i pracuje za granicą. Miałem potem, ale tylko parę miesięcy, ucznia, który chciał pracować tylko przy kontuarze. Najważniejsza praca za to jest wewnątrz organów. Tu się znajduje ich dusza i to ją trzeba leczyć. Po to, by leczyć, trzeba ją czuć. Tej wiedzy nie zdobędzie się siedząc na dole.

J.A.B.