Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1611) Data wydania: 21.03.23
Czytaj e-gazetę

Tribute to Burt Bacharach. Raciborscy artyści złożyli hołd amerykańskiemu kompozytorowi

8 marca w Dzień Kobiet miał premierę projekt muzyczny „Tribute to Burt Bacharach” dwojga raciborskich muzyków pracujących jako instruktorzy Zespołu Wokalnego „Perspektywa” w Raciborskim Centrum Kultury.

Joanna Skowyra – wokalista jazzowa przepięknie zaśpiewała, a Marek Kuder – raciborski pianista zaaranżował muzykę do pięciu wybranych utworów Burta Bacharacha, słynnego amerykańskiego pianisty, kompozytora i aranżera, który zmarł miesiąc temu w wieku 94 lat.

Duet wybrał jedne z najbardziej znanych utworów zmarłego artysty m.in. What the World Needs Now, Raindrops Keep Fallin’ on My Head, Walk On By, I Say A Little Prayer i That’s What Friends Are For.

Nagraniem dźwięku zajęła się raciborska wytwórnia Hopla Sound Studio, a zdjęcia do filmu zrobił Paweł Okulowski – redaktor naczelny portalu Nowiny.pl.

– Twórczość Burta Bacharacha trafia prosto w serca. Jego muzyka i twórczość inspirowała wielu muzyków i artystów na świecie, a my wspólnie z Markiem postanowiliśmy naszym projektem muzycznym oddać hołd zmarłemu kompozytorowi. Dziękujemy również Dariuszowi „Antonowi” z raciborskiej wytwórni Hopla Sound Studio za nagranie i zmiksowanie muzyki do fototeledysku – mówi Joanna Skowyra.

– Scenerią każdego zaaranżowanego utworu są piękne fortepiany i pianina w różnych miejscach Raciborza. Bo Racibórz żyje muzyką, tak jak my i postanowiliśmy pokazać te ośrodki krzewiące kulturę w naszym mieście. Wielkie podziękowania również dla Pawła Okulowskiego, który zrobił przepiękne zdjęcia w wybranych przez nas lokalizacjach, a ich celem było podkreślenie i wyeksponowanie klimatu i tekstu utworów, które zaaranżowaliśmy i nagraliśmy – dodaje Marek Kuder.

Dziękujemy z całego serca opiekunom miejsc, które przyjęły nas pod swój dach, być dać nam szansę na zrealizowanie naszego projektu i pomysłu na fotografie – kończą raciborscy artyści.

Miejsca, w których powstały zdjęcia:

• Przystanek Kulturalny Koniec Świata

• Muzeum w Raciborzu

• Państwowa Szkoła Muzyczna w Raciborzu

• Restauracja Brax-Ton

• Raciborskie Centrum Kultury

Materiał jest dostępny na youtube nowiny TV.

Lista wybranych przez duet utworów do projektu:

• „What the World Needs Now Is Love” – 1965 , tekst Hal David, muzyka Burt Bacharach.

• „Raindrops Keep Fallin’ On My Head” – 1969, z westernu Butch Cassidy i Sundance Kid. Autorami i producentami utworu są Burt Bacharach i Hal David. Zdobył Oscara w kategorii Najlepsza piosenka.

• „Walk On By” – 1963, muzyka Burt Bacharach, słowa Hal David, śpiewała Dionne Warwick.

• „I Say a Little Prayer” – 1966, muzyka Burt Bacharach, słowa Hal David dla Dionne Warwick.

• „That’s What Friends Are For”– 1982 muzyka Burt Bacharach, słowa Carole Bayer Sager. Po raz pierwszy nagrane w 1982 roku przez Roda Stewarta do filmu Night Shift, ale najbardziej znaną wersją jest ta z 1985 cover version wykonywana przez Dionne Warwick, Eltona Johna, Gladys Knight, oraz Steviego Wondera.

Burt Bacharach 12 maja 1928 – 8 lutego, 2023

Burt Bacharach z pisania piosenek uczynił dzieło sztuki. Znakomity kompozytor zmarł 8 lutego w wieku 94 lat.

„Już nigdy nie będzie takiego kompozytora jak on, zbyt wysoko zawiesił poprzeczkę” – napisała na Twitterze po śmierci Burta Bacharacha sławna wokalistka Sheryl Crow. „Jego piosenki będą żyć wiecznie” – orzekł Brian Wilson, lider grupy The Beach Boys. W podobnym tonie wypowiadali się wszyscy, którzy mieli zaszczyt znać osobiście lub tylko z piosenek jednego z najwybitniejszych twórców muzyki popularnej XX wieku.

Trzykrotnie nagrodzony Oscarem, sześciokrotny laureat Nagrody Grammy w latach pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych był akompaniatorem i kierownikiem zespołu Marleny Dietrich. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. współpracował głównie z autorem tekstów Halem Davidem.

Piosenki Bacharacha są wykonywane przez wielu popularnych artystów, takich jak The Carpenters, Aretha Franklin, Jack Jones, Tom Jones, Dusty Springfield, Luther Vandross i Dionne Warwick. Jego muzyka, z reguły klasyfikowana jako easy listening, ma zazwyczaj charakterystyczne, przyjemne i łatwo wpadające w ucho melodie oraz bardzo wyrafinowany styl.

52 z jego piosenek trafiły na listę przebojów „Top40”. Wiele z jego utworów zostało nagranych przez popularnych artystów jazzowych, jak Stan Getz i Wes Montgomery.

Burt Bacharach pojawił się w kilku małych rolach w szeregu hollywoodzkich filmów, między innymi we wszystkich trzech komediach o przygodach Austina Powersa.

(MK)


Joanna Skowyra

Wokalistka jazzowa, instruktor śpiewu i emisji głosu w Raciborskim Centrum Kultury. Studentka wokalistyki jazzowej na Akademii Muzyczej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Beaty Bednarz. Z wyróżnieniem ukończyła szkołę muzyczną II st. przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II st im. M. Karłowicza w Katowicach. Członkini tercetu wokalnego „Silesian Jazz Daughters” oraz „Dętej Orkiestry Miejskiej RYBNIK”. Uczestniczyła w warsztatach u takich muzyków jak: Claris Assad, Kevin Mahogany, Darnita i Kirk Rodgers, Karen Edwards, Danuta Sendecka, Adam Kosewski, Gabriela Gąsior, Beata Bednarz, Mieczysław Szcześniak, Sławomir Berny, Wojciech Myrczek, Kamila Pałasz, Marcelina Gawron.

Marek Kuder

Raciborski pianista, aranżer oraz instruktor w Raciborskim Centrum Kultury i akompaniator zespołu wokalnego Perspektywa. Jednocześnie dyrektor działu rozwoju biznesu Wydawnictwa Nowiny. Uczestnik wielu projektów muzycznych, jak Raciborska Gwiazdka Serc, spektakli RCK: Boginie Słowiańskie, Zaklęty Łabędź, Kolory Życia. Zaklęci z Filmie, Kultura ON-OFF, wielu koncertów charytatywnych, recitali i własnych produkcji muzycznych. Aranżer muzyki dla wielu raciborskich wokalistów. Założyciel zespołu Gentlemens Club wspólnie z wokalistą Rafałem Jarzombkiem.