Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1611) Data wydania: 21.03.23
Czytaj e-gazetę

Dyrektor Socha. Od niego zaczęła się szkoła sportowa przy Kozielskiej

Tylko ludzie o szerokich horyzontach życzliwości zarażając innych tworzą dobro pozostawiając je pokoleniom. Tak się wydarzyło w Raciborzu, kiedy wyjątkowy pedagog, nauczyciel a następnie dyrektor podjął pracę w Szkole Podstawowej nr 8 przy ul Kozielskiej.

Nic nie jest możliwe z dnia na dzień. Wyjątkowi ludzie mają w sercu wspaniałe pomysły i skutecznie je realizują nie bacząc na czas i własną wygodę. Takim człowiekiem był Jan Socha – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w latach 1955 – 1977, a następnie dyrektor pierwszej w Polsce Szkoły Mistrzostwa Sportowego w latach 1977 – 1980.

Urodził się 26.07.1927 r. w Woli Żelichowskiej w powiecie Dąbrowa Tarnowska, syn Michała i Stefanii Sochy. Absolwent (1967 r.) wydziału filologiczno-historycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Pracę w zawodzie nauczycielskim rozpoczął w 1950 r. w Szkole Podstawowej nr 4, a od 1953 r. był kierownikiem, następnie dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 8, na bazie, której powołano pierwszą w Polsce (1977 r.) Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu.

Obok pracy dydaktycznej dostrzegał ważną rolę kultury fizycznej i sportu w kształceniu młodzieży. Z jego inicjatywy w 1971 r. rozpoczęto budowę nowych obiektów sportowych. W 1973 r. oddano do użytku boisko asfaltowe, w 1975 r. salę gimnastyczną, a w 1977 r. krytą pływalnię.

Powołano też pierwsze w powiecie (1973 r.) klasy sportowe o profilu lekkoatletycznym. Szkole nadano imię złotego medalisty olimpijskiego i patrioty Janusza Kusocińskiego. Dzięki swojej determinacji i sukcesom sportowym młodzieży doprowadził do powołania 1 sierpnia 1977 r. Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu o profilu pływackim i lekkoatletycznym.

Efektem pracy dyrektora, trenerów i kadry pedagogicznej oraz zespołu osób był udział aż pięciu pływaków, uczniów szkoły w Igrzyskach Olimpijskich w 1980 r. w Moskwie. W latach 1960 – 1963 pełnił społecznie funkcję instruktora oświaty dla dorosłych, zorganizował Szkołę Podstawową przy Zakładzie Karnym oraz Szkołę Ćwiczeń dla Liceum Pedagogicznego. Angażował się również aktywnie w działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Za swoją pracę i osiągnięcia wielokrotnie odznaczany był i wyróżniany przez władze oświatowe, związkowe i administracyjne.

Jan Socha był prawdziwym autorytetem, osobą o wielkiej wiedzy, wspaniałym organizatorem, budowniczym, a przede wszystkim życzliwym człowiekiem i tytanem pracy. Był przyjacielem młodzieży. Do ostatnich chwil swojego życia interesował się rozwojem szkoły, jej problemami i sukcesami. Zmarł 6 września 2015 r.

Bardzo wiele pokoleń do dnia dzisiejszego korzysta i realizuje swoje marzenia właśnie na Starej Wsi w Raciborzu w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, pierwszej tego typu placówce w Polsce. Dzisiaj dziewiąty dyrektor dr Marcin Kunicki realizuje swoje plany w tej wyjątkowej placówce.

– Ludzie budują nasze marzenia tylko wtedy, kiedy dzielą się własnymi. Miałam zaszczyt być zaproszona przez pana dyrektora do pracy w jego placówce. Tu moje marzenia przez wiele lat realizowałam. Nauczyciele, młodzież i ich rodzice, ale także mieszkańcy dzielnicy Stara Wieś wspierali inicjatywy dyrektora, podobnie jak ówczesne władze miasta, województwa, a nawet te w Warszawie - mówi Maria Gawliczek, trenerka pływania ZSOMS.

Jubileusz 45 lat ZSOMS zainspirował wspomnienie ludzi, którzy z panem Sochą współpracowali. On już od nas odszedł. Córka Danuta Socha w jego imieniu zaszczyciła swoją obecnością spotkanie po latach.

(oprac red.)