Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1611) Data wydania: 21.03.23
Czytaj e-gazetę

List do redakcji: Ostatnie pożegnanie Eugenii Błaszczok

W sobotę 11 marca na cmentarzu w Raciborzu – Brzeziu, rodzina, przyjaciele oraz koledzy z chóru parafialnego i ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu pożegnali zmarłą 6 marca 2023 r. Eugenię Błaszczok.

Eugenia Błaszczok urodziła się 4 listopada 1941 r. w Raciborzu Brzeziu. Mama Gertruda z domu Waizer zajmowała się gospodarstwem oraz prowadziła sklep spożywczy. Ojciec Antoni Janik był z zawodu dekarzem. Zaginął w trakcie działań wojennych. Miała dwie starsze siostry - Cecylię ur. w 1936 r. z zawodu nauczycielkę i Anielę ur. w 1940 r.

W 1963 r. Eugenia wyszła za mąż za Henryka Błaszczoka. W 1965 r urodziła się córka Grażyna, w 1969 r. Bogusława, a w 1976 r. syn Grzegorz.

Eugenia Błaszczok skończyła Szkołę Podstawową w Brzeziu, w 1960 roku zdała maturę w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Raciborzu. W roku 1963 ukończyła Studium Nauczycielskie w Raciborzu na kierunku biologia z chemią. W 1974 r. ukończyła kurs dla nauczycieli nauczania początkowego w Kluczborku zorganizowany przez Instytut Kształcenia Nauczycieli i Badań Oświatowych w Opolu. W 1978 r. ukończyła Nauczycielski Uniwersytet Radiowo-Telewizyjny przy Studium Nauczycielskim w Raciborzu. W 1963 r. z nakazu pracy rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Krzanowicach, gdzie pracowała 2 lata. W latach 1965 – 1985 pracowała w szkole w Markowicach, od 1985 do 1993 w szkole w Brzeziu, skąd odeszła na emeryturę.

Do ostatnich dni pozostała aktywna w środowisku lokalnym oraz związkowym. Od dwudziestego roku życia była członkiem chóru parafialnego w Brzeziu, gdzie od 2000 r. pełniła funkcję prezesa chóru.

Członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego była od 1 września 1961 r. Pracując w szkole w Markowicach pełniła funkcję przewodniczącej Ogniska ZNP, do którego należały szkoły z terenu gminy Nędza (SP Nędzy, SP w Babicach, SP w Zawadzie Książęcej oraz w Łęgu i Ciechowicach). W latach 1994 – 2006 pełniła funkcję przewodniczącej Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Raciborzu. Do końca życia, będąc członkiem Zarządu Oddziałowej Sekcji Emerytów i Rencistów, aktywnie działała na rzecz kolegów i koleżanek oraz lokalnego środowiska seniorów.

Za osiągnięcia zawodowe otrzymała Złoty Krzyż Zasługi (1989), za wyróżniającą działalność związkową w 1977 r. otrzymała Złotą Odznakę ZNP. W 2021 r. obchodziła jubileusz 60-lecia przynależności do ZNP.

Powyższe informacje zawarte zostały w notce biograficznej z 2016 r. umieszczonej w Kronice Związkowej Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Raciborzu.

Zarząd Oddziału Międzygminnego ZNP w Raciborzu Teresa Ćwik