Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1611) Data wydania: 21.03.23
Czytaj e-gazetę

Dlaczego liceum Mickiewicza tak długo czeka na nowe boisko?

Kilkanaście milionów złotych wydał Powiat na inwestycje w swoich szkołach. Są tam nowe aule, pracownie i biura. Wszędzie coś się dzieje poza II LO, gdzie młodzieży jest dużo, a infrastruktura sportowa pozostawia wiele do życzenia.

Na swojej ostatniej konferencji prasowej starosta raciborski mówił o finiszu adaptacji pomieszczenia w Ekonomiku na nową pracownię i wydatkach na kształcenie zawodowe, na które poszło w ostatnich dwóch latach 2 mln zł. Wspomniał o aulach, jakie oddano w Mechaniku i I LO, a także o nowych pracowniach i pomieszczeniach biurowych.

Od dziennikarzy włodarz usłyszał, że w działaniach Powiatu nie widać zbytniej troski o II LO, popularnego Mickiewicza. Placówka od lat czeka na nowe boisko i wygląda na to, że szkoła jest poszkodowana w galerii szkół powiatowych.

Nie zapomina o II LO

Grzegorz Swoboda bronił się nakładami na szkolnictwo – Powiat wydał w kadencji 13 mln zł na inwestycje. – Nie zastaliśmy projektu do realizacji dotyczącego II LO, poza tym nie mamy zaplecza finansowego i nie mamy jak pozyskać środków np. z programu rządowego Sportowa Polska. Nie zapominamy o II LO. Chcemy jego budynki wyposażyć w fotowoltaikę, na co będą pieniądze w nowej perspektywie unijnej – nadmienił starosta raciborski.

Jego zdaniem oświata jest słabo dotowana i samorząd musi dokładać do subwencji ministerialnej i to niemało. O 10 mln zł subwencja ta jest mniejsza od założeń, co rodzi sporą lukę finansową w nakładach na oświatę. – Wszystkiego naraz nie zrobimy. W ciągu czterech lat wyremontowaliśmy poradnię pedagogiczną, PCS, I LO, wiele zrobiliśmy w „Ekonomiku” i „Budowlance”, a kolejne zadania przed nami – wyliczał Swoboda. W komentarzu usłyszał, że II LO ma 6 oddziałów i jako szkoła wydaje się spuchnięta tą liczbą młodzieży, a ta nie ma gdzie ćwiczyć na lekcjach w-f.

Szansa w Polskim Ładzie

Staroście podpowiedziano, że ma być jeszcze jedno rozdanie Polskiego Ładu. Niewykluczone, że tam będzie można złożyć wniosek na zadanie związane z II LO. Szkoła ma bogate tradycje, wielu znanych absolwentów (wśród nich jest mama starosty) i plasuje się najwyżej w rankingach matur z raciborskich szkół. Tymczasem infrastrukturę sportową ma jak z trzeciego świata – to także padło w trakcie konferencji. Starosta Swoboda odparł, że podpisuje się pod tymi stwierdzeniami obiema rękami.

Co do planów wobec Polskiego Ładu, to tu priorytet dla starosty ma DPS Złota Jesień i jego termomodernizacja. – Sporo tam dopłaciliśmy za ogrzewanie – skwitował Swoboda. Potrzebne jest także wykonanie ocieplenia Gastronomika.

Dwa lata temu w starostwie chcieli podejść do tematu boiska przy II LO, ale jak dotąd nie sporządzono dokumentacji projektowej takiego obiektu. Niewykluczone jednak, że gdyby pojawiły się jakieś środki zewnętrzne, to bardzo szybko można zaadaptować projekty boisk – orlików pod teren liceum Mickiewicza. – Do tematu wrócimy – obiecał na koniec G. Swoboda.

(ma.w)