Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1611) Data wydania: 21.03.23
Czytaj e-gazetę

Złota Jesień podnosi stawkę za pobyt. Podwyżka o 14 procent

Na Grzonki przebywa prawie komplet mieszkańców, a lista oczekujących jest krótka. Wskutek rosnących kosztów utrzymania niezbędna jest tu podwyżka opłaty, która i tak będzie niższa niż w placówkach na terenie Śląska.

W DPS-ie jest teraz 190 miejsc. Pod koniec lutego 188 było zajętych. – Niewielu mamy oczekujących i szybko realizujemy takie wnioski. Można powiedzieć, że mamy constans i myślę, że będzie pozytywnie – przekazała dyrektor Małgorzata Krawczyńska na posiedzeniu komisji zdrowia, która obradowała w domu pomocy.

Personel pyta o podwyżki

Kwota podwyżki za pobyt wynosi 670 zł i tym samym stawka sięgnęła 5377 zł. To o 14 proc. więcej niż dotąd. Konkurencja Złotej Jesieni na terenie województwa ma już opłaty na poziomie 8000 zł i więcej. – Tak ten rynek wygląda, a DPS, żeby funkcjonować, musi kosztować. Notujemy ogromny wzrost stawek gazu i energii. Wynagrodzenia personelu to kolejna rzecz. Były podwyżki o 300 zł w lipcu, a kolejne – o 7 proc. od stycznia, ale ludzie już pytają o kolejne – tłumaczyła M. Krawczyńska.

Jak wygląda relacja między wpływami do budżetu placówki, a jej wydatkami? – Nie jest to łatwa układanka, bo koszty żywności bardzo wzrosły. Mamy renegocjacje cen od dostawców i jest to rzeczywistość, od której nie uciekniemy – skwitowała pani dyrektor. DPS korzystał ze wszelkich tarcz udostępnionych przez państwo, ale nie wszystkie takie ochrony można wykorzystać w kontekście wydatków bieżących placówki.

Marzą o lekarzu na miejscu

Nie jest łatwo pozyskać tu do pracy pielęgniarki. – Od ręki trzy osoby zatrudnię, ale nie ma chętnych. Sprawa rozbija się o wynagrodzenie. My działamy w obszarze pomocy społecznej mamy 77 leżących osób, wymagających pełnej opieki i pielęgnacji – mówiła radnym Krawczyńska.

Pytano ją o Zakład Opiekuńczo-Lecznicy, o którym mówiło się kiedyś w kontekście DPS, ale tam występuje tylko opieka, bez tzw. części społecznej, czyli zajęć terapeutycznych, wyjazdów, zabaw czy świąt.

Złotej Jesieni przydałby się lekarz na miejscu, ale trudno o chętnego medyka dla pacjentów z DPS. Gdy na Grzonki trafia nowy mieszkaniec, np. raciborzanin, który ma już swego lekarza rodzinnego, to ta sama pani doktor, która ma go leczyć z DPS-u, nie chce takiego pacjenta. Według Andrzeja Chroboczka, który kiedyś pracował w Złotej Jesieni, przyczyna jest prosta: bo tu jest robota.

Na granicy demencji

Jak poinformowała radnych dyrektor Krawczyńska, są lekarze współpracujący z DPS, którzy mają tu 30 pacjentów i są tacy, do których zapisanych jest 50 osób. – Wszystko się rozbija o wizyty domowe – uważa szefowa placówki. Odczuwają w niej brak oddziału psychiatrycznego w raciborskim szpitalu. Do Złotej Jesieni trafiają osoby na granicy demencji, z chorobami zakłócającymi codzienne funkcjonowanie. Trzeba takich mieszkańców zabezpieczyć także lekowo, a chodzi o farmakologię dedykowaną, w miejscu zamieszkania. Z kolei dostanie się do rybnickiego „psychiatryka” jest zawsze trudne, są tam długie kolejki.

Temat z brakiem dostępu do lekarzy specjalistów wraca zdaniem Andrzeja Chroboczka jak mantra. – Tu trzeba grzmieć o zmianę prawa, bo to nie jest wina radnych, ale ustawodawców z Warszawy, którzy nie chcą poprawić prawa. Ktoś tam chyba jest głuchy, albo ma uszy nieprzetkane. Prawo kuleje, a nikt nie chce słyszeć o tym problemie, oni tam umyli ręce jak Piłat. Odkąd tu pracowałem, to nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o obsługę medyczną mieszkańców w DPS – powiedział członek zarządu powiatu.

Urodzinowe auto

W tym roku obchodzone będzie 40-lecie DPS. Akcenty urodzinowe mają być obecne cały rok, ale uroczysta gala planowana jest w jego drugiej połowie. Odbędzie się również impreza plenerowa dla rodzin. Prezentem urodzinowym, jakiego tu oczekują, byłby nowy samochód do przewozu mieszkańców, ale wicestarosta Marek Kurpis mówi, że wpierw trzeba myśleć o termomodernizacji budynku, by zmniejszyć koszty utrzymania placówki. Nowe auto to wydatek 200 tys. zł przy dofinansowaniu z PFRON na poziomie 65 tys. zł.

W powiecie raciborskim działają trzy DPS-y, a pozostałe ośrodki to tzw. miejsca senioralne, miejsca pobytu – całodobowe i zarejestrowane u wojewody.

Andrzej Chroboczek żałuje, że między tymi placówkami nie ma zasady równości, co byłoby uczciwe pod względem konkurencyjności placówek. Samorządy mogą dopłacać do pobytu w DPS-ach, ale nie w prywatnych ośrodkach. Gmina zawiera np. ze Złotą Jesienią kontrakt społeczny z rodziną osoby tam umieszczonej.

(ma.w)