Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1611) Data wydania: 21.03.23
Czytaj e-gazetę

Z pękniętym palcem o trzeciej w nocy na SOR do Rybnika

Dzieci i młodzież z urazami ortopedycznymi nie uzyskają pomocy w raciborskiej izbie przyjęć, czy w nocnej i świątecznej pomocy na Gamowskiej. Dyrektor lecznicy na uwagi radnych, że to nie jest dobre rozwiązanie, mówi, że z tym problemem, to nie do niego.

Radny Paweł Płonka opowiedział na posiedzeniu komisji zdrowia w lutym, jak na Gamowską trafiła szesnastoletnia licealistka, która cierpiała z powodu pękniętej kości palca. Pomocy w szpitalu nie uzyskała, poza wykonaniem zdjęcia RTG. Trzeba było ją zawieźć do Rybnika na SOR, gdzie trafiła o 3.00 w nocy. Płonka słyszał też o przypadku trzylatki, którą również trzeba było przewieźć do rybnickiego szpitala, bo w Raciborzu ją odesłano. – Czy cokolwiek z tym nie można zrobić? – pytał na forum komisji dyrektora Ryszarda Rudnika.

Szef lecznicy odparł, że nie jest adresatem takich pytań. Tak są sformułowane przepisy leczenia dzieci, że szpital, który nie ma oddziału dziecięcego w danej specjalizacji nie może im pomóc. Na Gamowskiej jest pediatria, ale nie dla schorzeń urazowych. Na pozostałych oddziałach placówka nie ma prawa zabezpieczać dzieci.

Ponadto, jak poinformował Rudnik, nocna i świąteczna pomoc lekarska jest kontynuacją pracy lekarza z POZ i nie zabezpiecza dzieci urazowych. Takie dziecko trzeba przekierować do ośrodka z oddziałem dziecięcym, z działającą tam ortopedią i chirurgią. – My możemy je zabezpieczyć i odesłać – wyjaśniał dyrektor naczelny.

Co ciekawe, to mniejsze łóżka na chirurgii są, bo kiedyś taka możliwość była w katalogu świadczeń finansowanych przez NFZ i fundusz się na to zgadzał. Później jednak zabronił.

Andrzej Chroboczek opowiedział radnym podobną historię do tej usłyszanej od Płonki. Dziewczynka z placówki opiekuńczej zraniła się zębem i wieczorem zawieziono ją na Gamowską, ale stamtąd odesłano do Rybnika, ale tam nie ma laryngologii dziecięcej i trzeba było jechać jeszcze dalej. – Po nocy jeździliśmy z nią, chociaż chodziło tylko o dwa szwy. Założono je dopiero w środku Śląska – podkreślił członek zarządu powiatu. – System jest bezduszny – skomentował Paweł Płonka.

(ma.w)