Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 12 (1611) Data wydania: 21.03.23
Czytaj e-gazetę

Neurologia może wrócić na Gamowską do końca roku. Finanse szpitala są niewiadomą

– Jak trwała pandemia, to otrzymywaliśmy wsparcie z każdej strony. Kiedy minęła – zostaliśmy sami na środku oceanu – ocenia dyrektor R. Rudnik. Przewiduje, że trudno będzie zbilansować budżet szpitala w 2023 roku.

Miniony rok w placówce na Gamowskiej oceniają jako kolejny, nietypowy w szpitalnej działalności. Częściowo lecznica funkcjonowała w warunkach covidowych, a później próbowała wrócić do normalnej działalności. – Ten proces jakoś przeżyliśmy – stwierdził R. Rudnik na lutowym posiedzeniu komisji zdrowia Rady Powiatu Raciborskiego.

Lekki plus w bilansie

Szef szpitala liczył, że NFZ na czas przechodzenia szpitali jednoimiennych do normalności będzie stosował jakieś preferencje, ale nie. – Straciliśmy parę milionów złotych wskutek tzw. niedowykonań – przyznał Rudnik. Wedle wstępnych szacunków to kwota 2,4 mln zł, a do tego 3,1 mln zł stanowią świadczenia ponad limit. NFZ zapłacił 2,3 mln zł z tej sumy. – Mamy 700 tys. zł do rozliczenia. Końcowy wynik za 2022 rok powinien być na lekkim plusie, albo blisko zbilansowania – oznajmił dyrektor.

To, co jeszcze podkreślił, to brak zobowiązań, kredytów, czy należności przeterminowanych albo wymagalnych. Dlatego Rudnik uważa, że ten rok był w sumie udany i teraz koncentruje się na wychodzeniu z sytuacji, gdzie oddziały szpitalne w ogóle nie funkcjonowały.

Jedni są, drudzy wrócą

Na pandemii, a zwłaszcza zmianach kadrowych na Gamowskiej, najbardziej ucierpiała neurologia. Oddziału aktualnie nie ma w szpitalu, ale zdaniem R. Rudnika, jest on do reaktywacji. Jest po rozmowach na ten temat z NFZ. Powrót oddziału to dłuższy proces, ale fundusz nie będzie robił problemów i uruchomi postępowanie celowane dla Raciborza. Na początek trzeba zebrać zespół lekarski i musi się odbyć przetarg na te świadczenia.

Neurolodzy muszą być dostępni na całodobowe dyżury, a oddział musi działać z odcinkiem udarowym. Wymagane jest tam 5 – 7 etatów. – Mamy jeszcze część tego zespołu, który był na dawnym oddziale, a pozostali są zdecydowani wrócić. Dlatego mam nadzieję, by przed końcem roku reaktywować neurologię – prognozował dyrektor.

Nie ma już problemu z brakiem personelu pielęgniarskiego. Aktualnie stan kadry jest wystarczający, a nowe podania napływają, bo pielęgniarki z okolicznych szpitali chcą przenieść się do Raciborza. – Pod tym względem dużo się zmieniło w ciągu roku – zauważył Rudnik.

Kontraktowi zażądają więcej

Dyrektorowi trudno powiedzieć, jaki będzie finansowo obecny rok. Propozycja kontraktu przedstawiona przez NFZ jest jego zdaniem na przyzwoitym poziomie – o 7 mln zł więcej niż przed pandemią. Przyznał jednak radnym, że trudno mówić o zbilansowaniu budżetu szpitala przy obecnych kosztach, bo każde postępowanie przetargowe czy zakupowe przynosi pokaźny wzrost kosztów. – Musimy wiedzieć o zaplanowanej lipcowej, ustawowej podwyżce wynagrodzeń. Nie pokryjemy wszystkich kosztów, bo wpływy z NFZ nie uwzględniają kontraktowych specjalistów, a u nas to większość lekarzy. Tych na etatach mamy 30%, reszta kontraktowi. Oni też przyjdą po podwyżki – przewidywał szef szpitala.

W związku z poważnym wzrostem kosztów utrzymania, raciborski szpital czeka na konkretne wyceny zaproponowane przez NFZ. Nie tylko w Raciborzu sytuacja finansowa budzi napięcie. W skali kraju ponad 200 szpitali toczy postępowanie układowe z ZUS, gdzie placówki mają ponad miliard złotych zaległości. To połowa ze szpitali w Polsce, co oznacza, że za małe środki płyną do lecznic z centrali.

Tymczasem w NFZ obniżono budżet o 13 mld zł i chyba nie należy się spodziewać dodatkowych środków dla szpitali, przynajmniej nie na Śląsku, w czym orientował się Rudnik.

(ma.w)


Co może to drożeje

O 1,5 mln zł więcej kosztują szpital usługi zewnętrzne – żywienie, sprzątanie i ochrona. Podrożała energia – o 2,5 mln zł. Gaz też ma wyższe ceny i według naczelnego dyrektora, trudno się tu spodziewać spadków.