Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1574) Data wydania: 05.07.22
Czytaj e-gazetę

Zapytaj Prawnika: Alimenty na dziecko a inflacja

Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny, mediator

Obecna sytuacja gospodarcza i rosnące ceny produktów w sklepach skłaniają rodziców, zwłaszcza samotnie wychowujących dziecko, do pytania: czy w związku z tym, że wszystko drożeje mogę wystąpić o podwyższenie alimentów? Alimenty orzeczone kilka lat temu przestają przecież wystarczać na podstawowe rzeczy związane z utrzymaniem dziecka takie jak żywność czy odzież, stają się zwyczajnie nieaktualne. W jaki sposób zmienić wysokość alimentów tak aby urealnić je w stosunku do potrzeb dziecka? Czy jest to możliwe?

Oczywiście, przecież celem, jakiemu służą alimenty, jest zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Jeśli te potrzeby wzrosły od czasu gdy alimenty były ustalane, to istnieje przesłanka do tego, by zmienić ich wysokość. Dodatkowo należy rozważyć sytuację materialną rodzica zobowiązanego do alimentacji. Często bywa tak, że jego zarobki również wzrosły na przestrzeni kilku lat. Niewątpliwie to, że dziecko jest starsze, powoduje wzrost wydatków na nie, zwłaszcza przy galopującej inflacji, gdy ceny niektórych produktów wzrastają nie tylko o kilka czy kilkanaście procent ale zdarza się, że i kilkadziesiąt jak choćby cena paliwa, co bywa istotne gdy dziecko dojeżdża do szkoły oddalonej od jego miejsca zamieszkania. W jaki sposób więc podwyższyć alimenty? Można wystąpić z pozwem do sądu lub wybrać drogę mediacji. Ugoda mediacyjna w zakresie podwyższenia alimentów ma po zatwierdzeniu jej przez sąd taką samą moc prawną jak wyrok sądu. Jest to rozwiązanie najszybsze i najkorzystniejsze, często tak samo efektywne jak sprawa w sądzie ale bez konieczności toczenia wielomiesięcznego procesu.