Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1574) Data wydania: 05.07.22
Czytaj e-gazetę

Noc Świętojańska w Kornicach. Były występy i puszczanie wianków na wodzie

Do Kornic (gm. Pietrowice Wielkie) powróciła Noc Świętojańska. Była to już ósma edycja tego wydarzenia, które zgromadziło tłumy mieszkańców. W programie recital piosenek o lecie i miłości oraz pokaz tańca w wykonaniu wychowanków MDK w Raciborzu. A także: pokaz ognia, przejście z pochodniami nad brzeg stawów i puszczanie wianków.

Noc świętojańska wywodzi się z przedchrześcijańskiej tradycji uczczenia przesilenia letniego. Z czasem kościół połączył obrzędy Sobótki z chrześcijańską obrzędowością. Dlatego też wydarzenie obchodzone jest w nocy z 23 na 24 czerwca, czyli wigilię świętego Jana Chrzciciela.

Elżbieta Hermet przypomina, że pierwsza Noc Świętojańska w Kornicach odbyła się w 2012 roku. – Spotkanie się przyjęło i tak rokrocznie staramy się je organizować – mówi sołtyska. Przeszkodziła jednak pandemia i organizację wydarzenia należało wstrzymać. Powróciło w tym roku. – To oczekiwane spotkanie – zaznacza pani sołtys.

Inspiracją dla kornickiej Nocy Świętojańskiej była ta organizowana w Olzie. Swego czasu za namową koleżanki wybrała się tam sołtyska Hermet i wydarzenie się jej na tyle spodobało, że postanowiła przenieść je do wsi na czele której stoi już kilkanaście lat. – Zastanawiałam się z dwa lata nad organizacją tego u nas, aż w końcu się zdecydowałam – przypomina w rozmowie z Nowinami.

– Jesteśmy tu po raz kolejny i po raz kolejny możemy przedstawić naszą działalność – mówiła nam Agnieszka Busuleanu-Jaksik. Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu wyliczała, że do Kornic przyjechało około 60 podopiecznych z kół tańca towarzyskiego oraz wokaliści.

(mad)