Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1574) Data wydania: 05.07.22
Czytaj e-gazetę

Cuda i dziwy nad Odrą w Łubowicach

Zgodnie z legendą, Noc Świętojańska ma moc czarodziejską. Zwyczaje i obrzędy kultywowane w tę noc miały na celu zapewnienie zdrowia i urodzaju. W trakcie tej najkrótszej nocy w roku palono ogniska, wokół których tańczono i urządzano zabawy. Gospodynie rzucały do ognia zioła (bylicę, szałwię, krwawnik i inne), by zapewnić ochronę oraz urodzaj. Skakanie przez ogniska i tańce wokół nich miały oczyszczać, chronić przed złymi urokami i chorobami.

Takie zabawy i obrzędy postanowiły przywrócić nad Odrę dziewczęta z Młodzieżowej Rady Sołeckiej w Łubowicach. Zaprosiły mieszkańców Łubowic (gm. Rudnik) nad Odrę na plażę w piątkowy wieczór 24 czerwca i przygotowały dla nich mnóstwo zabawnych propozycji. Mieszkańcy zaproszenie przyjęli i pod postacią elfów, magów, rusałek, wróżek i innych stworzeń nad Odrę zawitali. Przybrane w wianki dziewczęta witały gości magiczną lipą, która zebrana do 24 czerwca ma zapewnić ochronę przed piorunami.

– Powitanie lata to święto radości, pełne zabawy, wróżb i magii. I właśnie tak ten wieczór spędziliśmy: na świetnej zabawie w bardzo przyjemnej atmosferze, w uroczym miejscu nad rzeką przy ognisku. Teraz pozostaje tylko czekać na szczęście i bogactwo, które obiecują obrzędy Nocy Świętojańskiej – podsumowuje Ewa Porwal, sołtys wioski.

(oprac. d)