Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1574) Data wydania: 05.07.22
Czytaj e-gazetę

Studenci z Nędzy się nie nudzą

Ten rok akademicki, głosem seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nędzy, był jednym z najlepszych z różnych względów. Przede wszystkim dlatego, że odbył się on stacjonarnie.

Przez rok „studencki” Uniwersytet Trzeciego Wieku z Nędzy gościł wiele ciekawych gości w tym dietetyków, prawników i historyków. Seniorzy uczyli się języka angielskiego oraz rosyjskiego. Swoje hobby prezentowali im miłośnicy przyrody czy fotografii. Wraz z kołem emerytów i rencistów zorganizowano spotkanie opłatkowe, na wieczornym kolędowaniu goszczono muzyków. Seniorzy uczestniczyli w wielu ciekawych wycieczkach. Ostatni w tym roku akademickim będzie wyjazd do Wrocławia.

Zakończenie roku akademickiego odbyło się ostatniego dnia czerwca w dworku w Dziergowicach (gm. Bierawa). Na początek przewodnicząca Eleonora Czekała powitała zebranych kilkoma ciepłymi słowami. Następnie wręczyła seniorom świadectwa uczestnictwa w UTW w Nędzy. Ci, którzy najbardziej zaangażowali się w działalność organizacji dostali świadectwo z czerwonym paskiem. Następnie omówiono sprawy związane z przyszłymi projektami. Później seniorzy zasiedli przy wykwintnie podanej kolacji. Zaserwowano prosiaka w towarzystwie zimnych ogni, jako alternatywa tortu. Pod koniec odbyła się część artystyczna, w której wystąpiło kilku członków UTW. Zatańczyli oni między innymi taniec liniowy.

Przy okazji spotkania porozmawialiśmy z kilkoma seniorami. Pytaliśmy ich: co tak właściwie daje im zrzeszanie się w tej organizacji? Jaki był miniony czas? A także jakie spotkania najbardziej podobały im się w trakcie roku akademickiego? Odpowiedzi prezentujemy obok

Roksana Paź


Elżbieta Michalska, członkini UTW w Nędzy: – Organizacja UTW daje nam przede wszystkim dobre samopoczucie, szczęście, doładowanie dopaminy. Spotkania online nie są takie jak te w realu. Można porozmawiać między sobą, twarzą w twarz. Miniony rok akademicki był idealny. Jest nowy zarząd, nowe projekty. Szczerze w dobie pandemii zapomnieliśmy, jak to jest przebywać z sobą. W tym roku wszystkie spotkania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czy to fitness, czy język rosyjski.

Stanisława Spychała-Walenko, członkini UTW w Nędzy: – Zrzeszanie się w UTW daje nam rozwój intelektualny oraz zabicie wolnego czasu. Możemy spotkać się ze znajomymi. Jednym słowem nie nudzimy się. Mimo pandemii w momentach, w których mogliśmy się spotykać, robiliśmy to. Według mnie ostatnio był jeden z najfajniejszych wykładów na temat flory i fauny w Łężczoku.

Barbara Borkowska, przewodnicząca koła emerytów i rencistów: – Nasza organizacja daje wszystkim bardzo dużo. Nie siedzimy w domu przed telewizorem, a wychodzimy do ludzi. Spotykamy się co tydzień, mamy zawsze jakieś atrakcje, robimy wycieczki, wspólne wieczorki. Ten rok był jak każdy. Udany, pełen wrażeń. Po pandemii każdy z nas przychodził z większym zaangażowaniem, aby wyrwać się z czterech ścian. Największym zainteresowaniem cieszyły się nasze imprezy takie jak andrzejki, Dzień Kobiet, zabawy karnawałowe oraz Dzień Matki, na który zaproszone były mamy z Ukrainy.

Krystian Okręt: – UTW daje nam to, że możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Formuła naszego stowarzyszenia jest bardzo otwarta. Wystarczy być po 50. Rok wydaje się bardzo udany. Jesteśmy bardzo aktywną grupą. Wiele spotkań cieszy się dużym zainteresowaniem. Czy to prelekcje, czy wykłady czy język rosyjski.