Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (1574) Data wydania: 05.07.22
Czytaj e-gazetę

Młodzi chcą jeździć autobusami za darmo

Po tym jak rajcy Raciborza zwolnili z opłat za bilety autobusowe uchodźców z Ukrainy, do władz apeluje kolejna grupa mieszkańców, która nie chce płacić za przejazd. Chodzi o młodzież szkolną, reprezentowaną przez Młodzieżową Radę Miasta.

Miasto Racibórz ogłaszało dotąd akcje wolnych przejazdów dla uczniów w ferie zimowe, ale i to za kadencji prezydenta Dariusza Polowego zdarzyło się tylko raz (inicjatorem był radny Paweł Rycka). To ważna grupa klientów Przedsiębiorstwa Komunalnego. Jeśli dostanie gratisowe przejazdy, PK wystąpi do Miasta o rekompensatę i dotacja do spółki będzie musiała być wyższa.

Tymczasem Młodzieżowa Rada Miasta powołuje się na przykłady zastosowanie takich rozwiązań w innych miastach, w tym w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przewodnicząca rady Olivia Kwiatkowska argumentuje, że to ekologiczne rozwiązanie.

Liczarki w autobusach

Mimo że temat darmowej komunikacji autobusowej przewijał się w kampanii wyborczej Dariusza Polowego, to pytany przez radnych czy zgodzi się na udostępnienie autobusów za darmo dla raciborskiej młodzieży, włodarz odparł, że PK jest w trakcie analiz liczebności pasażerów w swoich autobusach. By zrobić to możliwie najdokładniej, zostaną w nich zamontowane liczarki, które zbiorą potrzebne dane. Liczarki podadzą rzeczywiste strumienie pasażerów.

– Jak zbierzemy te informacje, będziemy wiedzieli, czy stać nas na takie działania. Dotychczasowa wiedza jest ułomna z powodu pandemii – powiedział na sesji czerwcowej Dariusz Polowy.

Na tym posiedzeniu swoje poparcie dla apelu Młodzieżowej Rady Miasta wyraził klub radnych Niezależnych Michała Fity, o czym poinformowała jego liderka Anna Szukalska.

Autobus jak świetlica

Zaniepokojenie pomysłem, by wpuścić młodzież do autobusów bez konieczności kupna biletu, wyraził jeden z nestorów rady – Piotr Klima. Przewodniczący komisji gospodarki miejskiej zauważył, że często z kulturą młodych podróżujących nie jest najlepiej i ci nie będą chcieli ustępować miejsc seniorom, a ci masowo korzystają z komunikacji miejskiej. – Autobusy będą traktowane jak świetlica – przypuszcza Piotr Klima.

Paweł Rycka próbował skłonić D. Polowego, by ten wzorem starosty Grzegorza Swobody uruchomił wakacyjne darmowe przejazdy autobusami po Raciborzu dla dzieci i młodzieży. Powiat ma taką akcję wspólnie z PKS. – Nie planowałem czegoś takiego – odparł włodarz. Do tematu z darmową komunikacją dla uczniów rada ma wrócić jesienią, gdy PK przedłoży włodarzowi dane z liczarek.

(ma.w)