Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (1551) Data wydania: 25.01.22
Czytaj e-gazetę

O czym marzy dyrektor szpitala? Będzie to rok może ciekawy, ale trudny

• SOR, termomodernizacja całego szpitala i dobudowa izolatek w zakaźnym to inwestycje 2022 na Gamowskiej

• Lecznica czeka na nową „ustawę zdrowotną”

• Za prąd zapłaci 60% więcej; lekarzom musi dać o 20% wyższe wypłaty

Przewodniczący komisji zdrowia Rady Powiatu Raciborskiego – Franciszek Marcol poprosił ostatnio dyrektora naczelnego szpitala, o sprecyzowanie co jest „największym planem” na Gamowskiej na ten rok? – Proszę powiedzieć komisji, co jest w sferze marzeń, a co realnym planem? – zwrócił się do goszczącego na styczniowym posiedzeniu Ryszarda Rudnika.

– Trudno mówić o marzeniach. Można je mieć, ale mówmy o rzeczach realnych – odparł szef lecznicy.

Co czeka szpital w Raciborzu w 2022 roku?

– Inwestycje wkraczają w kluczową fazę i będą w tym roku prowadzone intensywnie. Budowa SOR czyli Szpitalnego Oddziału Ratunkowego prawdopodobnie się skończy w 2022 roku, a jak nie, „to coś z harmonogramu prac może przejść na pierwszy kwartał następnego”.

– Termomodernizacja budynków kompleksu szpitalnego zaplanowana jest nie tylko na przyszły rok; tu harmonogram obejmuje wiele prac.

– Rozbudowa oddziału zakaźnego o dwie nowe izolatki, co wynika z tzw. programu dostosowawczego.

– Przekształcenia w strukturze i nowe zasady funkcjonowania lecznicy według zapisów nowej ustawy zdrowotnej, jeśli taka wejdzie w życie; aktualnie istnieje jej projekt, z którym R. Rudnik się już zapoznał i skwitował lekturę tak: nie ma tam słowa o finansach.

Zdaniem dyrektora naczelnego, 2022 „będzie rokiem może ciekawym, ale trudnym”.

– Nikt nie mówi o sposobie finansowania szpitali, a rosną płace, których wzrostów nikt nie rekompensuje szpitalowi – zauważył przed radnymi 18 stycznia Ryszard Rudnik.

Dyrektor wyjaśnił, że na dziś o około 20% wzrosły płace lekarzy. – Inaczej nie da się ich zakontraktować, to wynika z zasad konkursu na świadczenia medyczne – podał.

Poinformował także, że w kontekście kosztów działalności lecznicy wzrosły ceny energii o prawie 60%. – Gaz mamy zakontraktowany po starej cenie na 2022 rok, o ile dostawca nie wypowie nam tej umowy – dodał.

Jego zdaniem, szpital będzie się borykał z troskami, które na pewno będą.

W NFZ jeszcze nie wiedzą

– Jeśli chodzi o pokrycie tych rosnących kosztów, to tego nie wiem. Liczymy na to, że ktoś spojrzy na to, bo my nie mamy własnych dochodów, a Glapińskiego (szef Narodowego Banku Polskiego – przyp. red.) też nie mamy – powiedział w starostwie dyrektor Rudnik.

W podsumowaniu swej wypowiedzi na posiedzeniu stwierdził, że na początku roku w śląskim oddziale NFZ też jest jeszcze mało informacji, a decyzje dopiero będą zapadać. – Liczę na jakieś dodatkowe środki, bo to są koszty związane z procesem leczenia, na które nie mamy wpływu – zakończył.

(ma.w)