Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (1551) Data wydania: 25.01.22
Czytaj e-gazetę

Budżet obywatelski 2022 z dyskryminacją głosowania na papierze

– Nie chcemy sytuacji, gdy ktoś przychodzi z dwiema torbami z Ikei wypełnionymi kartami do głosowania – tłumaczy zamiary urzędników pierwszy zastępca prezydenta Raciborza Dawid Wacławczyk. Jeśli ktoś będzie zdeterminowany oddać głos w tej formie, trzeba będzie odwiedzić urząd miasta.

To planowana przez raciborski nowela obecnie obowiązujących przepisów dotyczących Budżetu Obywatelskiego. Jest pokłosiem niesnasek, które pojawiły się wśród autorów projektów rywalizujących w edycji 2021. Gdy głosowanie na papierze stosowali m.in. strażacy z OSP, „konkurencja” zaczęła kwestionować ważność oddanych tak głosów. Doszło do spotkania uczestników Budżetu przy Batorego, gdzie trzeba było pogodzić skarżących się z wdrażającymi pomysł w życie.

Tylko w urzędzie

– Zależy nam, żeby autorzy projektów skupili się na szerokiej kampanii reklamowej, zamiast przynosić nam torby z głosami – tak wiceprezydent Dawid Wacławczyk tłumaczył radnym z komisji oświaty, gdzie po raz pierwszy przedstawiono zamiary urzędników.

Dodał, że osoby niekorzystające z kanałów elektronicznych (smartfon, komputer), będą mogły oddać swój głos na papierze, ale tylko w jednym miejscu – w Biurze Obsługi Interesantów w raciborskim magistracie.

Przy okazji Wacławczyk wyraził zdziwienie, że dopiero w edycji 2021 ktoś ze zbierających głosy wpadł na pomysł wykorzystania głosowania na kartkach papieru. Wcześniej – choć było to dopuszczalne – nie korzystano z tej formy.

Wiceprezydent zastrzegł, że karty do głosowania nie będzie można wynosić poza magistrat, „żeby ktoś nie wziął 100 kart i odniósł wypisanych”.

Prawnicy wojewody nie pozwalają

Przy okazji tej dyskusji pojawił się wątek braku podziału miasta na dzielnice, który wyklucza projekty dla tamtejszych społeczności.

– Ubolewam że nie mamy formalnych dzielnic w Raciborzu, ale rozumiem to. Przykre, ale musi tak zostać – skwitowała radna z Obory Magdalena Kusy.

Wiceprezydent Wacławczyk skomentował to słowami: wychodzimy z założenia że rację ma nadzór prawny wojewody śląskiego. W Katowicach wskazano, że Miasto bez dzielnic nie może dzielić budżetu pomiędzy jakieś obszary zamieszania.

Dodał przy tym, że podlegający mu wydział rozwoju sprawdził sytuację z dzielnicami i budżetem obywatelskim w innych śląskich miastach. Okazało się, że Racibórz jest jedynym wyjątkiem w województwie. – Nie ma takiej gminy jak my. Choć nie ma formalnie dzielnic to w budżecie obywatelskim one jednak są. Wskutek niedopatrzenia nikt na to wcześniej nie zwrócił uwagi – zauważył D. Wacławczyk.

(ma.w)


Małe i duże projekty

Zastępca prezydenta wyjawił, że w urzędzie brany jest pod uwagę scenariusz, w którym budżet obywatelski zostałby podzielony na duże i małe projekty. Duże projekty rywalizowałyby o 1 mln zł, a te mniejsze musiałyby zmieścić się w kwocie 100 tys. zł. W głosowaniach mogliby brać udział wszyscy mieszkańcy.

Radny Michał Kuliga (współautor zwycięskiego projektu „Zielone płuca” w zeszłorocznym głosowaniu) zapytał jeszcze czy głosujący nie powinni podawać obowiązkowo adresu zamieszkania. Nieoficjalnie wiemy, że środowisko z Ostroga przekazywało do urzędu sygnały, że niektóre z głosów konkurentów mogą pochodzić od osób spoza Raciborza, np. klientów centrum handlowego, gdzie prowadzono zbiórkę.

Jak wyjaśnili urzędnicy, zmian w zakresie podawanych danych przy głosowaniu nie planuje się w kolejnej edycji.