Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1543) Data wydania: 30.11.21
Czytaj e-gazetę

Krzyżanowice, Pietrowice Wielkie i Kornowac zwycięskie w rządowym konkursie na szczepienia. Do gmin trafi łącznie 1,75 mln złotych

Trzy gminy powiatu raciborskiego otrzymają nagrodę w ramach Narodowego Programu Szczepień. Okazały się najlepsze w konkursie „Rosnąca Odporność”. Na co przeznaczą wsparcie?

Od 31 października trwał konkurs dla wszystkich gmin (wyłączając miasta na prawach powiatu) na najwyższy przyrost poziomu zaszczepienia mieszkańców pełnym cyklem szczepień przeciwko COVID-19 (liczony od 1 sierpnia). Rząd na ten cel przeznaczył 538.750.000 zł.

1,75 mln złotych dla Raciborszczyzny

Dla powiatów, gdzie są co najmniej cztery gminy, przewidziano trzy nagrody, kolejno 1 mln zł (1. miejsce), 500 tys. zł (2. miejsce) i 250 tys. zł (3. miejsce). To więc m.in. powiat raciborski. Nagrodę główną otrzymały Krzyżanowice (uzyskawszy wynik 5,418), drugie miejsce zajęły Pietrowice Wielkie (z wynikiem 5,328), a trzecie Kornowac (5,305). Na Raciborszczyznę trafi więc 1,75 mln złotych.

Grzegorz Utracki, wójt Krzyżanowic, o wynikach konkursu informował podczas spotkania z seniorami. Jak wyjaśniał, samorząd środki chce przeznaczyć na stworzenie nowego centrum rehabilitacji w piwnicy Ośrodka Zdrowia w Krzyżanowicach. – Windę i klatkę schodową już mamy, więc teraz będzie centrum rehabilitacji – zapowiedział.

W Pietrowicach Wielkich jeszcze nie wiedzą, na co przeznaczą środki, ale wniosek o odbiór nagrody urzędnicy już złożyli (to wymagane, aby nagroda trafiła do gminy). – Jak zapadną jakieś decyzje dam znać – powiedział Gabriel Kuczera, sekretarz gminy.

W przypadku Kornowaca wniosek także został już złożony. Jak wyjaśnia sekretarz Radosław Łuszcz, pozyskane wsparcie najpewniej zostanie przeznaczone na poprawę infrastruktury ośrodków zdrowia.

Ostatni będą pierwszymi

Wyniki mogą wydawać się zaskakujące, zwłaszcza że wśród zwycięskich gmin są Pietrowice Wielkie, gdzie spośród całego powiatu tam najmniej osób się zaszczepiło. Jednak konkurs, w którym zwyciężyły gminy, nie polegał na uzyskaniu jak największego poziomu zaszczepienia ogółem, a na największym przyroście poziomu zaszczepienia pełnym cyklem w okresie od 1 sierpnia do 31 października.

Z rządowych danych wynika, że w gminie Pietrowice Wielkie 39,6 proc. przyjęło pierwszą dawkę szczepionki, co daje 2731 mieszkańców. Zaś w pełni zaszczepionych jest 39 proc (2686 osób). Na przeciwnym biegunie znajduje się Racibórz, gdzie pierwszą dawką zaszczepiło się 48,4 proc (26246), a w pełni 47,4 proc. (25711 osób).

Pozostałe gminy prezentują się następująco:

• Kornowac – pierwszą dawkę przyjęło 47,7 proc (2465 osób), a zaszczepionych w pełni jest 47 proc (2430 osób),

• Krzyżanowice – pierwszą dawkę przyjęło 44,1 proc. (4935), a zaszczepionych w pełni jest 43,3 proc. (4848),

• Krzanowice – pierwszą dawkę przyjęło 43,6 proc. (2474), a zaszczepionych w pełni jest 42,9 proc. (2434),

• Nędza – pierwszą dawkę przyjęło 42,3 proc. (3146), a zaszczepionych w pełni jest 41,6 proc. (3095),

• Kuźnia Raciborska – pierwszą dawkę przyjęło 40,7 proc. (4740), a zaszczepionych w pełni jest 39,8 proc. (4629),

• Rudnik – pierwszą dawkę przyjęło 40,1 proc. (2063), a zaszczepionych w pełni jest 39,4 proc. (2030).

Dane podajemy na podstawie analizy przygotowanej przez Centrum e-Zdrowia we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Centrum GovTech, NFZ oraz GUS. – Przypisanie osoby zaszczepionej do danej gminy odbywa się według algorytmu, który do numeru PESEL osoby zaszczepionej przyporządkowuje adres zamieszkania na podstawie 5 źródeł danych. Algorytm został skonstruowany tak, aby wyznaczony adres był jak najbardziej zbliżony do faktycznego adresu zamieszkania zaszczepionego pacjenta, biorąc także pod uwagę takie czynniki jak kompletność danych i ich jakość – tłumaczą twórcy.

(mad)