Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (1536) Data wydania: 12.10.21
Czytaj e-gazetę

Rynek w Raciborzu ma być jak w przedwojennym Ratibor. To plan wiceprezydenta Wacławczyka

Swoją wizję nowego rynku pierwszy zastępca prezydenta przedstawił na spotkaniu z mieszkańcami Starej Wsi i Proszowca. Zrobił to, bo skrytykowano „wyskubanie zieleni na rynku”. – Czym mamy oddychać? Betonem? – kpiła jedna z mieszkanek.

Mieszkanka Ostroga, która przyszła na spotkanie do Domu Kultury Strzecha podzieliła się swym „przerażeniem”, kiedy na rynku zobaczyła „wyczyszczone i wyskubane” miejsca, dotąd porośnięte zielenią.

– Usunęli krzaki i drzewka z rynku. Nie ma ani jednego krzewu czy choinki. Czy wy nie lubicie przyrody? Powiedzieli mi na rynku, ci co to usuwali, że będzie tam w zamian trawa dla motyli – dziwiła się dojrzała raciborzanka.

– Czym mamy oddychać jak nie ma zieleni? Tym betonem? – spytała z ironią w głosie.

Długa cała w betonie

Reagował prezydent Dariusz Polowy. Zapewnił, że zabetonowane w Raciborzu jest mniej niż 5% miasta. – Reszta terenu wchłania wodę, przyjmuje ją. Dzięki takim proporcjom nie mamy w mieście problemu z wodami opadowymi. Inna sprawa, to woda, co spływa z pól i tu tworzą się problemy. To ulice w Ocicach, a także Cegielniana czy dzielnica Miedonia – wyjaśniał włodarz.

W odpowiedzi od miłośniczki przyrody, że ulica Długa cała do rynku jest w betonie. Nie spodobało się jej również, że urząd już wyłączył fontanny przy skwerze Pieczki.

– Zrobiliśmy to, żeby nie zużywać energii elektrycznej – przyznał D. Polowy, zaznaczając, że to także działanie proekologiczne.

Wygryzione tuje

O wyjaśnienie sytuacji na rynku w Raciborzu włodarz poprosił swego pierwszego zastępcę, debiutującego w spotkaniu dzielnicowym z mieszkańcami.

– To ja od wiosny tego roku zajmowałem się zmianami na rynku. Wcale nie niszczymy przyrody – odwrotnie. Istniejące dotąd nasadzenia były już zdegradowane. Rosły jakieś wygryzione tuje. Nie sadzi się już tego na rynkach. Tuje są przeważnie ogrodzeniem – mówił Wacławczyk.

Wiceprezydent zapewnił raciborzankę, że na rynku pojawią się „nie tylko kwiatki dla motyli”.

– To jest tymczasowa wymiana. Nad pracami czuwają osoby, którym zależy na ochronie przyrody: pani dyrektor arboretum, pani architekt miejska i pracownicy zajmujący się zielenią miejską w Przedsiębiorstwie Komunalnym. To są ludzie, którzy za przyrodą chodzą. Jesienią nie będzie widać efektów, bo nasadzenia swoje piękno osiągną wiosną – zapewnił Dawid Wacławczyk.

Rynek z platanami

Przy okazji I zastępca Dariusza Polowego opowiedział o nowej idei dla raciborskiego rynku, która wymagał dużych nakładów. – Chodzi nam o powrót do zazielenionego rynku z rosnącymi platanami, tak jak tam było przed II wojną światową. Bo na rynku musi być cień. Rozpiszemy konkurs na zagospodarowanie rynku – powiedział mieszkańcom ze Starej Wsi i Proszowca wiceprezydent Wacławczyk. Odniósł się także do uwag na temat „betonowej Długiej”.

– Wkrótce Długa będzie ukwiecona i zazieleniona. Dorzucimy tam kwiaty, w tym wiszące i takie większe w donicach – podsumował Dawid Wacławczyk.

(ma.w)