Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (1533) Data wydania: 21.09.21
Czytaj e-gazetę

Sex pogotowie i wybory miss obory na dożynkach w Łańcach Gmina Kornowac bawiła się w najmniejszej wsi

Dożynki gminne – jedyne takie w tym roku w powiecie raciborskim – dla ziemi kornowackiej miały wyjątkowo długi korowód liczący kilkadziesiąt pozycji. Przyjechali senator Ewa Gawęda i poseł Adam Gawęda. – Czuję ogromny sentyment dla tych okolic, bo jako fotograf wykonałam tu wiele zdjęć na imprezach okolicznościowych – mówiła pani senator.

Ewa Gawęda jest chętnie zapraszana na kornowackich dożynkach do wozów, gdzie jedzie więcej osób. – Poprzednim razem z przyjemnością skorzystałam, bo taki przejazd odbywa się w serdecznej atmosferze. Dziś jednak muszę zająć miejsce w pierwszej bryczce ze starostami i panem wójtem – powiedziała nam senator. Dla organizatorów ona i mąż – poseł byli szczególnie ważnymi gośćmi dożynkowymi.

Spytaliśmy starościnę dożynek Sylwię Dąbrowską, jakie były minione żniwa?

– Nie można narzekać. Specjalizujemy się w hodowli bydła i świń. Pracujemy na roli około 15 lat. Nie znamy się z rolnictwa, bo mąż Jarosław, zanim mnie poznał, nie miał wcale do czynienia z pracą rolnika. Wżenił się w rolniczą rodzinę i się sprawdza. Uprawiamy głównie kukurydzę, co jest związane z naszymi zwierzętami hodowlanymi. To karma dla bydła. Na dożynkach gminnych jesteśmy starostami po raz pierwszy – powiedziała nam Sylwia Dąbrowska, starościna.

Mała miejscowość zorganizowała dużą imprezę gminną. Jak komentowała ten fakt sołtyska Anita Dąbrowska?

– Jako sołectwo Łańce zawsze cieszymy się z organizacji dożynek. Jest nas tylko 500 mieszkańców, jesteśmy w gminie najmniejsi, ale zawsze potrafimy się zebrać do kupy i razem realizować ten zamiar. My jesteśmy zgraną wioską. Stroimy ołtarz, stroimy scenę w namiocie, czuwamy nad korowodem. Przerwa w pandemicznym zamknięciu sprawiła, że mieszkańcy bardzo cieszyli się na tę imprezę. Nasza wioska jest rolnicza, ma tu bogate tradycje. Mamy dużo gospodarstw, są tu liczne hodowle. Przyjechało sporo miłośników koni, także spoza gminy, m.in. państwo Zalasowie oraz Twardzikowie.