Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Wszystkie ręce na pokład. Senator, marszałek i włodarze wskrzesili grupę ds. budowy RDRP

11.05.2021 00:00 red

Władze gmin zainteresowanych kontynuacją budowy Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna (RDRP) spotkały się w Rydułtowach z senator Ewą Gawędą i wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą. Rozmowy dotyczyły m.in. lobbingu o środki na dalszą budowę RDRP.

Ustalono, że reaktywuje się grupa robocza d/s Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna przy marszałku województwa śląskiego.

Wicemarszałek Wojciech Kałuża będzie pełnił osobisty nadzór nad pracami grupy.

Senator Ewa Gawęda z poziomu centralnego deklaruje lobbować o środki na budowę kolejnych etapów drogi. Jedną z szans na ich pozyskanie ma być Krajowy Plan Odbudowy.

Silna obsada z regionu

Jak zapewnia Lucyna Siwek, rzeczniczka prasowa urzędu miasta w Raciborzu, to najważniejsze z ustaleń wczorajszego (z 5 maja) spotkania grupy interesariuszy budowy RDRP.

Odbyło się ono Rydułtowach, a udział w nim oprócz marszałka Wojciecha Kałuży, senator Ewy Gawędy, prezydenta Dariusza Polowego i starosty raciborskiego Grzegorza Swobody wzięli także burmistrzowie i wójtowie:

Rydułtów – Marcin Połomski, Gaszowic – Paweł Bugdol, Lysek – Grzegorz Gryt, Kornowaca – Grzegorz Niestrój i Rudnika – Piotr Rybka.

W lutym pojedziemy obwodnicą

Trwająca budowa raciborskiego, niespełna 8-kilometrowego, odcinka drogi od Rudnika do ul. Piaskowej w Raciborzu to tylko jeden z kilku etapów pozostałych do realizacji w ramach większego zadania, jakim jest budowa Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna.

Budowa naszego odcinka, będącego jednocześnie wschodnią obwodnicą Raciborza, zakończy się już w lutym przyszłego roku. Wartość zadania to niemal 300 mln zł.

Trzy etapy z Rybnika do Raciborza

Kolejnym przewidzianym do realizacji etapem ma być ponad 2-kilometrowy odcinek od ul. Sportowej w Rybniku do Radoszów w ciągu DW 935 (gm. Rydułtowy). Następnie odcinek do ul. Pstrązkiej ( gm. Kornowac), a w ostatniej kolejności niespełna dziesięciokilometrowy odcinek łączący Kornowac z ul. Piaskową w Raciborzu.

Trwają prace w zakresie dokumentacji projektowej dla tych odcinków. Wykonano już m.in. wielowariantową koncepcję przebiegu całej trasy, raport o oddziaływaniu na środowisko i audyt bezpieczeństwa ruchu. Gotowe są projekty budowlane, w trakcie opracowywania jest dokumentacja geodezyjna i projekty wykonawcze.

Skąd wziąć pieniądze?

Wartość etapów, które czekają jeszcze na realizację, szacuje się na prawie 700 milionów złotych (poziom cen z 2016 r.). Kluczowe jest więc pozyskanie finansowania.

Jeszcze w maju odbędzie się spotkanie grupy roboczej, o której reaktywacji postanowiono w czasie wczorajszego spotkania.

Marszałek Wojciech Kałuża przyjął także zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego do Raciborza. Celem planowanego w najbliższym czasie spotkania będzie wizytacja na budowie raciborskiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz Pszczyna.

Samorządowcy spotkali się 5 maja i zamierzają wrócić do rozmów jeszcze w tym samym miesiącu.

(opr. m)

  • Numer: 19 (1514)
  • Data wydania: 11.05.21
Czytaj e-gazetę