Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (1510) Data wydania: 13.04.21
Czytaj e-gazetę

W stronę Raciborskiej Doliny Krzemowej?

Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele środowiska otoczenia biznesu debatowali nad przyszłością Raciborza. Wirtualne spotkanie zorganizowano w ramach cyklu konsultacji społecznych nowej strategii Raciborza oraz programu wspierania przedsiębiorczości. Oto najciekawsze wątki z dyskusji.

Zjawisko depopulacji to problem Raciborza i całego Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Jego skutkiem jest osłabienie nie tylko potencjału demograficznego ale również gospodarczego. Kluczem do diagnozy przyczyn tego zjawiska może być zbadanie losów absolwentów naszych szkół średnich – zauważył Ireneusz Burek, prezes Stowarzyszenia Śląskie Porozumienie Gospodarcze, podczas zorganizowanego 7 kwietnia posiedzenia Konsultacyjnej Rady Gospodarczej. Cenny będzie głos zarówno tych młodych ludzi, którzy wyjechali za edukacją i pracą do większych miast lub za granicę, jak i tych, którzy pozostali lub wrócili do Raciborza.

Bez mieszkań ani rusz

Dr inż. Sabina Musioł stwierdziła, że badając przyczyny zjawiska depopulacji, analizie należy poddać sytuację mieszkaniową w mieście. Ta wydaje się być dość trudna, co z kolei sprawia, że koszty utrzymania w Raciborzu są zbliżone do kosztów utrzymania w Katowicach. Zauważają to studenci, z którymi rozmawia dr Sabina Musioł. Podobne koszty utrzymania kontrastują z potencjałem rynku pracy – dostępnością różnorodnych ofert pracy, również atrakcyjnych płacowo, w niefizycznych zawodach. Pod tym względem Katowice wypadają o wiele lepiej niż Racibórz.

Zapraszać gości ze wschodu

Rady powiatowy Artur Wierzbicki, wieloletni pracownik Rafako, zwrócił z kolei uwagę na fakt, że zjawisko depopulacji dotyczy niemalże całego Górnego Śląska. Jest o tyle niebezpieczne, że osoby, które decydują się na wyprowadzkę z rodzinnego miasta – czy też szerzej: regionu – to najczęściej ludzie w wieku produkcyjnym. Zdaniem A. Wierzbickiego lukę, jaka powstaje w wyniku tego zjawiska, można uzupełnić obywatelami Ukrainy, których coraz więcej osiedla się w naszym mieście. Warto byłoby jednak zadbać o integrację tych nowych mieszkańców. Wiceprezydent Dawid Wacławczyk powiedział z kolei, że integracja Ukraińców w Raciborzu odbywa się samoistnie. – To już nie etap chłopaków, którzy pracują na budowach i chodzą tylko po piwo do Biedronki – wyjaśnił D. Wacławczyk, wskazując na to, że do Raciborza przeprowadzają się już całe rodziny z Ukrainy. Na placach zabaw można spotkać matki z dziećmi. Ukraińcy uczestniczą również w organizowanych w mieście wydarzeniach.

Czeski drenaż

Zdaniem Ireneusza Burka, regionalny rynek pracy jest skutecznie drenowany przez Czechów, którzy prowadzą w tym względzie przemyślaną i skuteczną politykę. Bo Czechów również dotknęło zjawisko rodzimej depopulacji, a starając się zniwelować jego negatywne skutki sięgnęli właśnie po pracowników z Polski, którzy w Czechach mogą nie tylko więcej zarobić, ale też skorzystać z bazy noclegowej. Aktualnie Czesi zachęcają polskie firmy z naszego regionu do otwierania swoich filii za południową granicą, a docelowo do przeniesienia działalności właśnie tam.

Patrzeć na Kietrz i Głubczyce

Były wiceprezydent Raciborza Michał Fita zauważył, że o atrakcyjności czeskiego rynku pracy w dużym stopniu decyduje polityka państwa (wysokość opodatkowania, koszty utrzymania pracownika). – Trendu depopulacji się nie zatrzyma. Możemy co najwyżej nabywać nowych mieszkańców – stwierdził M. Fita, wskazując na województwo opolskie, przede wszystkim powiat głubczycki, jako naturalne źródło napływu nowych mieszkańców, dla których perspektywa zamieszkania w Raciborzu może być niemal tak samo kusząca, jak dla raciborzan przeprowadzka do Katowic czy Gliwic.

Szansa jedna na epokę

Ciekawy głos wniósł do dyskusji Józef Galli – przedsiębiorca, były miejski radny i przewodniczący komisji budżetu. Zdaniem J. Gallego, pandemia i jej skutki polegające na upowszechnieniu pracy zdalnej, to szansa dla Raciborza, która zdarza się raz na epokę. Właśnie teraz jest czas, aby pokazać raciborzanom, którzy przed laty opuścili nasze miasto i zamieszkali we Wrocławiu, w Krakowie czy Warszawie, że mogą wrócić, zamieszkać tutaj i stąd pracować. Jednocześnie J. Galli zauważył, że Racibórz, wyznaczając kierunki rozwoju gospodarczego, powinien skupić się na sektorze nowych technologii oraz czystej energii. – Powinniśmy iść w raciborską „Dolinę Krzemową” bez kominów, z nowymi technologiami – stwierdził raciborzanin.

***

Luk Palmen, który na zlecenie miasta pracuje nad nowym programem wspierania przedsiębiorczości, zauważył, że młodych ludzi przez pewien czas trudno jest zatrzymać na miejscu. Oni zwyczajnie chcą poznać świat i delektować się życiem. Jednak część z nich będzie chciała wrócić. Ważne, aby stworzyć im do tego warunki.

(żet)