Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 15 (1510) Data wydania: 13.04.21
Czytaj e-gazetę

Racibórz w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy

Nasze miasto znalazło się w niechlubnym rankingu miast charakteryzujących się największym zanieczyszczeniem powietrza. W 2020 roku jakość powietrza w naszym mieście nie spełniała zarówno norm WHO jak i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

W portalu Gazety.pl ukazał się artykuł pt. „Smog w Europie. Najbardziej zanieczyszczone powietrze jest w polskim mieście”. Redakcja portalu oparła publikację na badaniach opublikowanych w czasopiśmie Environmental Research oraz rankingu IQair, za który odpowiada szwajcarska firma specjalizująca się w systemach oczyszczania powietrza. W zestawieniu znalazły się miasta, w których norma zanieczyszczeń PM2,5 jest najbardziej przekroczona. Wśród europejskich miast na pierwszym miejscu znalazło się Orzesze w powiecie mikołowskim. 14. miejsce zajęła miejscowość Goczałkowice–Zdrój, 23. miejsce to Ksawerów, 37. miejsce – Racibórz, 38. miejsce – Bielsko–Biała, 40. miejsce – Zgierz, 44. miejsce – Olbrachcice, 49. miejsce – Dębica. W światowym rankingu prym wiodą miasta położone w Chinach, Indiach oraz Pakistanie.

W przypadku Raciborza średnioroczne stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu wyniosło 24,9 mikrogramów na metr sześcienny. Dane te pokrywają się z wynikami stacji monitorowania jakości powietrza, która działa w naszym mieście. Według jej wskazań średnioroczne stężenie pyłu PM 2.5 wyniosło w 2020 roku 25 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Dla porównania we wspomnianym wcześniej Orzeszu średnioroczne stężenie pyłu PM2.5 wyniosło 44 mikrogramy na metr sześcienny powietrza.

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje za stan pożądany i korzystny dla ludzkiego zdrowia, gdy średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM 2.5 nie przekracza 10 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (źródło: WHO). Według norm obowiązujących w Polsce, roczne stężenia pyłu PM2.5 nie powinno przekroczyć 20 mikrogramów na metr sześcienny powietrza (źródło: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska).

Do źródeł emisji pyłów zawieszonych PM2.5 zalicza się spalanie paliw stałych, a także zanieczyszczenia pochodzące ze spalania paliwa w samochodach. Naukowcy wskazują na zależność, jaka zachodzi pomiędzy ilością tych zanieczyszczeń a średnią długością życia mieszkańców danego miasta.

(żet)