Sobota, 17 kwietnia 2021

imieniny: Roberta, Rudolfa, Stefana

RSS

Szczepionka na koronawirusa. Kiedy? Dla kogo? Za ile?

08.12.2020 00:00 red

Za kilka miesięcy każdy z nas stanie przed wyborem – zaszczepić się, czy nie? Ciekawi jesteśmy Waszej opinii.

Kancelaria Premiera RP oraz Ministerstwo Zdrowia podały w ostatnich dniach szereg informacji dotyczących szczepionek na koronawirusa, które prawdopodobnie trafią do Polski na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Szczepienia mają być dobrowolne i darmowe*. W pierwszej kolejności zaszczepieni mają zostać pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy domów pomocy społecznej oraz pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, a także osoby w wieku 60+ oraz służby pracujące przy COVID-19.

Szczepienia mają być prowadzone w placówkach POZ, a także w innych stacjonarnych placówkach medycznych, w mobilnych zespołach szczepiących oraz w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych. Nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień, ma ruszyć 4 grudnia. Wkrótce ruszą również nabory do zespołów szczepiennych. – Jest to jeden z największych procesów logistycznych z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, bo chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi – wyjaśnia minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

Kancelaria Premiera informuje, że proces szczepienia będzie przebiegał w czterech krokach:

1. rejestracja online

2. zgłoszenie do punktu szczepień

3. szczepienie i obserwacja

4. powtórzenie procesu (bez rejestracji)

W naszym regionie z koronawirusem uporało się kilkanaście tysięcy osób. Oznacza to, że znaczna część społeczności nadal wystawiona jest na ryzyko zakażenia oraz ewentualnej choroby. Epidemiolodzy wskazują, że im wyższy będzie poziom wyszczepialności (tzn. odsetek społeczeństwa, który podda się szczepieniu), tym mniejsze będzie ryzyko transmisji wirusa.

(żet)

* Szczepionki zostaną zakupione ze środków budżetu państwa, na który składają się wszyscy obywatele. Przy szczepieniu nie będzie pobierana żadna dodatkowa opłata.

  • Numer: 49 (1492)
  • Data wydania: 08.12.20
Czytaj e-gazetę