Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (1490) Data wydania: 24.11.20
Czytaj e-gazetę

Zmarł Damian Niedballa, były radny gminy Rudnik

Po długiej walce z chorobą w wieku 50 lat zmarł Damian Niedballa z Grzegorzowic.

Damian Niedballa to były radny gminy Rudnik (sołectwa Grzegorzowice), który pełnił tę funkcję w latach 2006 – 2010, piastując funkcję wiceprzewodniczącego. Był osobą niepełnosprawną – jeździł na wózku inwalidzkim, a jako że sala obrad znajduje się na piętrze, musiał być tam wnoszony. Wówczas w gminie zauważono potrzebę wybudowania windy, która powstała w ostatnim roku kadencji radnego. Był także fanem piłki nożnej – działaczem, kronikarzem, a także wieloletnim kibicem LKS Grzegorzowice.

Jego pasją było krótkofalarstwo, które szczególnie było wykorzystywane podczas powodzi w 1997 roku. Dzięki zaangażowaniu przez śp. Damiana Niedballę był utrzymywany kontakt pomiędzy urzędnikami dyżurującymi w urzędzie i pozostałymi pracującymi w terenie. Tak pisał o swojej pasji:

„Ukończyłem Szkołę Zawodową w zawodzie elektroenergetyk przy Kopalni „Anna” w Pszowie. Mając 20 lat, przeszedłem operację kręgosłupa, która zakończyła się niepowodzeniem przez błąd w sztuce lekarskiej, dlatego byłem zmuszony siąść na wózek inwalidzki. Któregoś styczniowego popołudnia 1992 roku zjawił się u mnie mój sąsiad Rysiek i po krótkiej rozmowie zaproponował mi możliwość posiadania CB radia. Kolega Rysiek wyszedł z tą inicjatywą dlatego, że radio dla takiej osoby (niepełnosprawnej) jak ja to duża pomoc w odnalezieniu chęci życia i nawiązaniu nowych kontaktów i znajomości z kolegami, jak i koleżankami poprzez rozmowę i bliższe kontakty oraz wzajemne odwiedzanie się.

Ja nigdy nie miałem z takim czymś do czynienia ani nie wiedziałem, co to jest łączność radiowa, ale po wytłumaczeniu przez Ryśka co to jest CB i do czego służy, rodzice zgodzili się, abym coś takiego miał. Rysiek, zanim przyszedł do mnie, to już zadbał o sponsorów na zakup sprzętu, czyli radio, antena, i zasilacz. Kilka dni później, czyli dokładnie 2 lutego 1992 roku została zawieszona antena na specjalnej konstrukcji na samym czubku naszego domu. Konstrukcja została zrobiona przez sąsiada Ryśka. Mój kolega Rysiek miał już wtedy doświadczenie w tej dziedzinie, gdyż będąc w wojsku, pracował na radiostacji wojskowej”.

(mad)