Piątek, 16 kwietnia 2021

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Na Gamowskiej wstrzymano premie COVID-19 dla personelu medycznego

10.11.2020 00:00 red

Dyrektor szpitala Ryszard Rudnik zarządził, że z początkiem listopada miejscowy personel nie będzie otrzymywał dodatkowych środków za pracę z pacjentami chorymi na koronawirusa, tzw. premii COVID-19 uruchomionej dla Gamowskiej wiosną. – Dalsze utrzymanie premii spowoduje zagrożenie dla finansów szpitala – uzasadnił szef lecznicy.

O wypłacaniu premii dla pracowników szpitala (od 1 do 4 tys. zł) zdecydowano w kwietniu. Była to decyzja wspólna – starosty raciborskiego i dyrektora szpitala. Po uruchomieniu szpitala hybrydowego w październiku, premia przysługiwała już tylko kadrze pracującej w części „brudnej”. Od 1 listopada premia nie obowiązuje na Gamowskiej w ogóle.

Dyrektor wskazał, że nowe regulacje ministra zdrowia przewidują wypłatę dodatkowego wynagrodzenia za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii dla personelu medycznego w wysokości 100% wypłaty wynikającej z umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.

Poprosiliśmy o komentarz starostę raciborskiego Grzegorza Swobodę. Ten przypomniał, że wysokość premii wprowadzonych wiosną konsultowano wtedy ze związkowcami z Gamowskiej. Później NFZ wypłacał rekompensaty medykom, którzy zostali w szpitalu covidowym i nie pracowali poza nim. W szpitalu hybrydowym wprowadzono rotacyjność zespołów medycznych, dzięki czemu premie covidowe wypłacano w zależności od wykonanej pracy w części brudnej. – Służba zdrowia utrzymywana jest przez Państwo, a pieniądze na wypłaty dla medyków pochodzą ze środków, jakie przekazuje na szpital NFZ. Pieniądze na premie uruchomione wiosną też pochodziły z tych środków. Aktualne regulacje ministerstwa w zakresie płac służb medycznych pracujących z chorymi na COVID-19 przewidują dla nich dodatkowe środki – podał nam Grzegorz Swoboda.

Jest na świeżo po konwencie śląskich starostów, który odbył się w zdalnej formule w tym tygodniu. – Omawialiśmy tam ten temat. Wydatkowania dodatkowych środków na służbę zdrowia z zasobów powiatowych nie wytrzyma żaden samorząd. Ten sam pogląd co mój w tej kwestii mieli tam np. starosta żywiecki czy bielski – wyjaśnił G. Swoboda. Przyznał, że gdy media obiegła ostatnio informacja o 200-procentowej wypłacie dla medyków, walczących z koronawirusem, to on musiał wyjaśniać kadrze szpitalnej, że dotyczy to wyłącznie tych lekarzy czy pielęgniarek, które do pracy skieruje wojewoda. – Jak państwo da nam dodatkowe pieniądze, to my przekażemy je służbom medycznym. Ja od zawsze uważam, że one im się jak najbardziej należą za to co robią w tych trudnych warunkach – podkreśla G. Swoboda. Zaznacza przy okazji, że raciborska lecznica stawiana jest aktualnie przez wojewodę śląskiego jako wzór dla innych placówek, aktualnie przekształcanych w części na covidowe. – Podkreśla się dobrą robotę wykonywaną u nas, gdzie nie ma transmisji wirusa, nie ma zakażeń w placówce, uniemożliwiających jej pracę – podsumował starosta raciborski.

(ma.w)

  • Numer: 45 (1488)
  • Data wydania: 10.11.20
Czytaj e-gazetę